Możliwość ubiegania się o to świadczenie daje prawo rodzinne. Starać się o nie mogą osoby, które wzięły rozwód. Ponadto takie środki wypłacane są rodzicom sprawującym samotnie opiekę nad małoletnimi dziećmi. Żądać alimentów mogą także inne uprawnione osoby. W naszej kancelarii adwokackiej nie tylko udzielamy porad prawnych w tej kwestii i służymy pomocą przy przygotowaniu wniosków o to świadczenie, lecz także udzielamy pomocy przy wypełnianiu wniosku o zmianę jego wysokości. Reprezentujemy klientów w sądzie aż do uzyskania wyroku oraz – jeśli zajdzie taka konieczność – również podczas apelacji.
Katalog osób, które mogą zostać obciążone tym świadczeniem, jest dość szeroki. Obowiązek dostarczania środków utrzymania dotyczy krewnych w linii prostej, czyli:
Praktyka w sprawach alimentacyjnych pokazuje jednak, że to świadczenie najczęściej zasądzane jest ojcom w stosunku do małoletniego potomstwa.
Zasady i zakres regulowania tego świadczenia materialnego określa kodeks rodzinny i opiekuńczy. Obowiązek dostarczania środków utrzymania ma jeden cel – w ten sposób zaspakajane są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, którym jest osoba niebędąca w stanie samodzielnie ich sobie zapewnić. Na wysokość alimentów wpływają m.in. możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Świadczenie przekazywane jest na pokrycie kosztów np.:
Poza wymiarem materialnym, zabezpieczenie finansowe w postaci alimentów ma również znaczenie etyczne. Służy przede wszystkim zachowaniu i umocnieniu relacji pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny.
Ponadto ustalenie wysokości świadczenia alimentacyjnego zawsze będzie zależeć od konkretnych okoliczności w danej sprawie. Sąd pod uwagę bierze więc m.in. stosunki rodzinno-prawne łączące obie strony. Na kwotę związaną z realizacją obowiązku dostarczania środków utrzymania przez zobowiązanego wpływu nie mają świadczenia otrzymywane z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego oraz wychowawcze i rodzinne. Poza tym wysokość kwoty nie zależy od wydatków i innych środków finansowych związanych z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej.
Zakłada się również, że standard życia najmłodszego członka rodziny powinien być co najmniej taki sam, jak przed rozpadem małżeństwa.
Mimo że wspomniane świadczenie jest najczęściej wypłacane przez ojców na rzecz małoletnich dzieci, to jednak, jak pokazuje praktyka, drugą najczęściej uprawnioną do tego osobą jest były małżonek. Może on żądać alimentów jednak wyłącznie, gdy żyje w niedostatku, a przy tym nie został obarczony przez sąd odpowiedzialnością za rozpad związku. Gdy spełnia te kryteria, obowiązek dostarczania środków utrzymania w celu pokrycia podstawowych potrzeb materialnych męża albo żony wygasa po 5 latach od chwili orzeczenia rozwodu. Płacenie tego świadczenia kończy się także w momencie zawarcia nowego związku małżeńskiego z inną osobą przez świadczeniobiorcę.
Tego rodzaju sprawy również prowadzi nasza kancelaria adwokacka w Warszawie.
Sąd może wydać tymczasowe – na czas trwania postępowania – rozstrzygnięcie w kwestii tego świadczenia. Ma ono formę postanowienia udzielanego na wniosek zainteresowanej osoby. Kiedy można starać się o zabezpieczenie alimentów? Taka alternatywa istnieje w sprawie o:
Wnioski o zabezpieczenie alimentacyjne powinny być rozpatrywane niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia wpływu. Mają one moc wiążącą od dnia wydania do momentu uprawomocnienia się wyroku, który je zastępuje. Złożenie tego rodzaju dokumentu zwolnione jest z kosztów, a w przygotowaniu stosownego pisma może pomóc prawnik z naszej kancelarii adwokackiej.
Ponadto, jeśli w zabezpieczeniu alimentacyjnym zawarta jest jeszcze tzw. klauzula wykonalności, wówczas istnieje możliwość skierowania go do komornika celem egzekucji.
Na co dzień prowadzimy wiele postępowań w kwestiach regulowanych przez prawo rodzinne. Wiele z nich dotyczy płacenia alimentów z racji tego, że żądać ich mogą różnie spokrewnione ze sobą osoby.
Biorąc pod uwagę, że obowiązek dostarczania środków materialnych w celu zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego powstaje z mocy prawa i jest niezależny od woli stron, zobowiązany do płacenia alimentów powinien wywiązywać się z tego. W praktyce bywa jednak z tym różnie. Przepisy prawa pozwalają obu stronom wnioskować do sądu o:
Adwokat podejmujący się tego rodzaju spraw udziela nie tylko porad prawnych, ale także towarzyszy klientom na każdym etapie procesu sądowego i pozasądowego. Ponadto na zlecenie osób korzystających z usług naszej kancelarii adwokackiej w Warszawie przygotowuje odpowiednie pisma procesowe albo bierze udział w negocjacjach z prawnikami drugiej strony w celu wypracowania kompromisowego rozwiązania.
Nie. Byli małżonkowie mogą zawrzeć między sobą umowę, w której określą podstawowe warunki, takie jak wysokość, sposób przekazywania oraz termin płatności alimentów. Dokument powinien być spisany – najlepiej nadać mu postać aktu notarialnego.
Termin przedawnienia dla roszczeń alimentacyjnych wynosi 3 lata, co pozwala wnioskodawcy żądać pieniędzy za okres do 3 lat od dnia złożenia wniosku.
Ojciec dziecka, który nie jest mężem matki, ma obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu wydatków związanych z ciążą i porodem. Dysponując dowodami na ojcostwo, matka może żądać od ojca zapłaty stosownej kwoty jeszcze przed narodzeniem potomka.
Nie istnieje żaden próg czasowy uprawniający do wnioskowania o zwiększenie świadczenia alimentacyjnego. Jeśli wzrosną usprawiedliwione potrzeby dziecka lub gdy sytuacja materialna zobowiązanego ulegnie poprawie, można zażądać podwyższenia alimentów.
Kontakt
Zadzwoń do nas!
Napisz do nas!