Towarzyszymy klientom podczas różnego rodzaju postępowań. Wiele z nich dotyczy spraw regulowanych przez prawo rodzinne i opiekuńcze. Do nich należą m.in. rozwody, alimenty, ustalenie opieki nad małoletnimi dziećmi czy podział majątku wspólnego. Te oraz inne kwestie związane z najbliższymi osobami można pod względem prawnym skonsultować z adwokatami z naszej kancelarii w Warszawie. Poza udzielaniem porad podejmujemy się reprezentacji interesów klientów w trakcie rozpraw sądowych.
Decyzja o tym, aby zakończyć formalnie małżeństwo, należy do jednych z najtrudniejszych. Przed wszczęciem postępowania w tej sprawie, warto dowiedzieć się, jakie są możliwe scenariusze rozwodu oraz konsekwencje, które towarzyszą tego typu sprawom. Odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania może udzielić adwokat z naszej kancelarii w Warszawie. Przeanalizuje on każdą sytuację, aby zaproponować klientowi odpowiednią strategię działania. Czasami bowiem lepszym wyjściem jest staranie się o orzeczenie przez sąd tymczasowej separacji. Wtedy prawnik podejmuje się uczestnictwa w postępowaniu mediacyjnym, które dopuszcza prawo rodzinne. Negocjacje z udziałem obu stron mają na celu zabezpieczenie interesów osobistych i majątkowych klientów przy rozpadzie małżeństwa. Gdy jednak zapadnie decyzja o formalnym zakończeniu związku, wówczas adwokat pomoże napisać pozew o rozwód, zgromadzić dowody w postępowaniu, jak i przygotować inne pisma procesowe.
Aby sąd mógł wydać stosowne orzeczenie, muszą być spełnione następujące przesłanki:
Trzy typy rozwodów: | Najważniejsze kwestie: |
bez orzekania o winie | rozwiązanie małżeństwa odbywa się na zasadzie porozumienia stron rozstająca się para ustala wcześniej między sobą sporne kwestie, dzięki czemu sprawa może zakończyć się już po pierwszej rozprawie. |
ze wskazaniem osoby odpowiedzialnej za rozpad małżeństwa | proces ten trwa zazwyczaj dość długo, a podczas postępowania przewiduje się możliwość powoływania przez adwokatów na świadków członków rodziny oraz osoby z najbliższego otoczenia, dodatkowo orzeczenie o winie współmałżonka pozwala poszkodowanej stronie ubiegać się o przyznanie dożywotnich alimentów oraz otrzymanie większej części majątku. |
z orzeczeniem o winie obu stron | każde z małżonków przyczyniło się do rozkładu pożycia, alimentów może żądać tylko ten z małżonków, który popadł w niedostatek, a czas trwania obowiązku alimentacyjnego jest nieograniczony w czasie. |
Jednym ze skutków wyroku sądu jest również kwestia ustalenia opieki nad małoletnim potomstwem. W tym przypadku możliwe są następujące rozwiązania w zakresie podziału władzy rodzicielskiej:
Adwokaci z naszej kancelarii prowadzą sprawy związane z ograniczeniem sprawowania opieki prawnej jednemu lub obojgu rodzicom.
Zgromadzone w trakcie trwania związku mienie powinno być równo rozdzielone pomiędzy małżonkami. Zgodnie z prawem rodzinnym, podział majątku wspólnego małżonków jest możliwy jeszcze przed formalnym rozstaniem pary albo już po zakończeniu procedur rozwodowych. Może się on odbyć także poprzez:
W każdej kwestii pomocą prawną służy również adwokat.
To kolejna kwestia, jaką reguluje się po uzyskaniu wyroku sądowego. Prawo rodzinne określa zakres i zasady świadczenia obowiązku alimentacyjnego, który polega na dostarczaniu przez zobowiązanego środków utrzymania niezbędnych do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. To osoba, która nie jest w stanie zapewnić sobie tego własnymi siłami. Dlatego alimenty w wysokości odpowiadającej m.in. możliwościom majątkowym danej osoby, przeznaczane są np. na: utrzymanie, wyżywienie, leczenie, zakup odzieży czy środków higieny osobistej.
Obowiązek dostarczania tych środków materialnych spoczywa na krewnych w linii prostej:
Nasi adwokaci podejmują się prowadzenia spraw o zmianę wysokości alimentów, ich zawieszenie bądź uchylenie.
Rolą specjalistów z naszej kancelarii adwokackiej jest reprezentowanie przed sądem interesów klientów w postępowaniach o rozwód, podział majątku, przyznanie opieki nad małoletnim potomstwem, a także zabezpieczenie regularnych kontaktów z dziećmi oraz wyegzekwowanie alimentów.
Kontakt
Zadzwoń do nas!
Napisz do nas!