Jeśli zdecydowałeś się na formalne zakończenie związku małżeńskiego, musisz liczyć się z tym, że jedną z kwestii do uregulowania jest Wasze wspólne mienie. Na czym polega podział majątku po rozwodzie, co wchodzi w jego skład? Czym różni się dokonanie tego w formie aktu notarialnego od orzeczenia sądowego? Jak w tym zakresie może pomóc adwokat? Przeczytaj nasz artykuł!
Jeśli nie zawarliście żadnej umowy dotycząca kwestii finansowych, obowiązuje Was wspólność ustawowa . Ten stan rzeczy trwa do śmierci jednej ze stron albo do orzeczenia przez sąd rozwodu bądź separacji.
W skład majątku wspólnego, który powstaje z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, wchodzą m.in.:
Skład majątku wspólnego stanowią więc różnego rodzaju przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej przez obie strony lub jedną z nich.
On również występuje w małżeństwie. Żona oraz mąż mają mienie osobiste, do którego zalicza się wszystko, co nie wchodzi w skład majątku wspólnego. Zatem są to np. przedmioty majątkowe:
Ten rodzaj majątku nie podlega podziałowi po rozwodzie – jedynie prowadzone są rozliczenia dotyczące mienia osobistego.
Istnieją dwa sposoby. Pierwszym z nich jest umowny podział majątku wspólnego i dotyczy on sytuacji, gdy małżonkowie są w stanie porozumieć się w tej kwestii. Może to nastąpić na podstawie umowy zawartej w dowolnej formie. Gdy jednak w skład tego mienia wchodzi np. nieruchomość, wówczas konieczne jest podpisanie aktu notarialnego.
Z kolei druga opcja – sądowy podział majątku, ma miejsce w sytuacji, gdy rozstające się strony nie mogą ustalić wspólnego stanowiska w tym zakresie. Wtedy należy złożyć stosowny wniosek do sądu rejonowego. Powinno się w nim dokładnie określić, co wchodzi w skład masy i jaką wartość mają poszczególne składniki, a także który z małżonków ma otrzymać daną rzecz. Oprócz tego dołącza się takie dokumenty jak m.in.:
W przypadku rozdzielania majątku po rozwodzie jego skład ustala organ sądowy według stanu na dzień ustania wspólności majątkowej, a wartość szacowana jest na podstawie cen rynkowych z daty podziału. Czasami koniecznością staje się powołanie biegłego, gdy między rozstającymi się partnerami istnieją rozbieżności w tych kwestiach.
Zasadniczo mienie małżonków dzieli się po połowie. Jednak, jak pokazuje życie – często to jeden z nich poświęcił więcej czasu, pracy czy nakładów finansowych na powiększenie majątku wspólnego. Wówczas w czasie procesu można ustalić te udziały przy uwzględnieniu osobistego wkładu. Strona wnosząca o to musi udowodnić swoje żądania.
Innym rozwiązaniem jest także rozdzielność majątkowa dopuszczalna w formie umowy zawartej z notariuszem lub postępowania sądowego. Jest to możliwe zarówno przed ślubem (intercyza), jak i w czasie trwania związku małżeńskiego.
Specjalizujący się w tym zakresie adwokat może pomóc w różny sposób. Jego rolą jest np. przygotowanie i negocjowanie umowy o polubowny podział majątku wspólnego. Gdy zaś strony biorące rozwód nie są zgodne w tej kwestii, wówczas będzie miał za zadanie nie tylko reprezentowanie małżonka w czasie postępowania sądowego, ale i zaplanowanie w związku z tym odpowiedniej strategii działania.
Kontakt
Zadzwoń do nas!
Napisz do nas!