Obowiązki osób mających potomstwo są określone także przez ustawodawcę. Rodzice, którzy, sprawując pieczę nad swoimi dziećmi, dopuszczają się różnego rodzaju nadużyć i zaniedbań, mogą trafić pod sąd rodzinny i w konsekwencji utracić prawo do opieki nad nimi. Chociaż do takich sytuacji dochodzi tylko w ostateczności, warto wiedzieć, jak ich uniknąć i jakie mają konsekwencje. Dowiedz się z poniższego tekstu, z czym wiąże się pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Kiedy grozi pozbawienie władzy rodzicielskiej?
W momencie narodzin dziecka potrzeby rodziców zawsze schodzą na dalszy plan. Nowy członek rodziny jest od nich bowiem w pełni uzależniony, więc przeważnie jego pojawienie się w domu związane jest z koniecznością wprowadzenia zmian w swoim życiu osobistym. Niestety, wielu dorosłych z rozmaitych przyczyn nie jest gotowych na podjęcie takiego wyzwania, przez co może dochodzić do zaniedbań z ich strony, które w skrajnych przypadkach prowadzą do pozbawienia ich władzy rodzicielskiej przez sąd.
Pierwszym, podstawowym powodem, dla którego można utracić prawo do opieki nad swoimi dziećmi, jest przemoc – fizyczna, psychiczna i seksualna. Innym przejawem nadużywania władzy rodzicielskiej jest nakłanianie potomstwa do popełniania przestępstw, a także zmuszanie go do zbyt intensywnej pracy, np. w rodzinnym przedsiębiorstwie. Poza tym taka decyzja sądu może być spowodowana:
Rodzicom obawiającym się ograniczenia opieki nad dziećmi z pomocą przychodzą adwokaci, których specjalnością jest prawo rodzinne – bez trudu znajdziesz ich w Warszawie i mniejszych miastach. Doradzają oni swoim klientom odpowiednie kroki.
W zależności od tego, do jakiego rodzaju nadużyć lub zaniedbań doszło w rodzinie, sąd może zadecydować o ograniczeniu lub wręcz pozbawieniu władzy rodzicielskiej. Ta druga opcja w Polsce jest rzadsza i przeważnie dotyczy rodziców, którzy stosowali przemoc i istnieje poważne ryzyko zagrożenia zdrowia lub nawet życia ich dzieci. W takiej sytuacji traci się całkowicie zarówno uprawnienia, jak i obowiązki (z wyjątkiem alimentacyjnego) dotyczące opieki nad pociechą i nie można w jej imieniu podejmować decyzji.
W przypadku ograniczenia władzy nadal zachowuje się pewne prawa rodzicielskie, z wyjątkami wyznaczonymi indywidualnie przez sąd. Z tego rozwiązania korzysta się w sprawach rodzinnych, w których udowodniono, że pełne pozostawienie opieki rodzicom nie jest w interesie dziecka, podobnie jak jej całkowite pozbawienie.
W momencie kiedy rodzic lub rodzice zostają pozbawieni władzy rodzicielskiej, tracą dostęp do kluczowych informacji dotyczących dziecka, np. jego dokumentacji medycznej, a także wpływ na edukację czy nawet miejsce pobytu pociechy. Nie oznacza to jednak, że całkowicie tracą swoje prawa, ponieważ nadal mogą widywać się z synem lub córką, chyba że sąd ustalił inaczej.
Warto pamiętać również o tym, że pozbawienie władzy rodzicielskiej nie musi trwać wiecznie. Zgodnie z polskim prawem rodzinnym, w momencie kiedy przyczyna takiej decyzji ustanie, można poprosić o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jest to dość powszechne, np. gdy rodzic, który w przeszłości nadużywał alkoholu, podjął leczenie i wyszedł z nałogu, przez co może zapewnić właściwą opiekę małoletnim, a także jest w stanie to udowodnić przed sądem opiekuńczym.
Często do pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej dochodzi w trakcie rozwodu. Ważne jest więc, aby w momencie zerwania związku mieć po swojej stronie reprezentanta, który przeprowadzi przez całe postępowanie. Adwokat, którego specjalnością jest prawo rodzinne, pomoże uniknąć konsekwencji prawnych zaważających na życiu całej rodziny.
Kontakt
Zadzwoń do nas!
Napisz do nas!