Kancelaria Adwokacka Noriet » Utrata prawa jazdy – czy musisz „robić” prawo jazdy na nowo?

Utrata prawa jazdy – czy musisz „robić” prawo jazdy na nowo?

1 października, 2018

  • Kierowca pozbawiony prawa jazdy musi zdać egzamin na prawo jazdy tylko w przypadku, gdy zakaz prowadzenia pojazdów trwał dłużej niż jeden rok.
  • Wymiar kar (12 miesięcy w przypadku wykroczeń lub np. 1 rok w przypadku przestępstw) nie ma wpływu na obowiązek zdawania egzaminu.
  • Decydujący jest czas trwania zakazu prowadzenia pojazdów, który musi przekraczać 365 dni.
  • Kwalifikacja prawna czynu (wykroczenie czy przestępstwo) też nie ma znaczenia w kontekście ponownego zdawania egzaminu.
  • Należy zdać zarówno teoretyczny, jak i praktyczny egzamin.

Kilka wpisów temu poczyniłam spostrzeżenia dotyczące sytuacji kierowców, którym „zabrano prawo jazdy”.  Mowa w nim była o zakazie prowadzenia pojazdów – czyli środku karnym orzekanym wobec sprawców przestępstw lub wykroczeń skierowanych przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

W swoim wpisie omówiłam instytucję zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Zgodnie z treścią art. 182a § 1 k.k.w. „Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 i 379, ze zm.), jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Przepis art. 182 § 1 stosuje się odpowiednio.”

Co jednak dzieje się w sytuacji, w której klient otrzymuje już zielone światło do odzyskania prawa jazdy? Czy musi ponownie zdawać egzamin? Czy prawo jazdy odzyskuje automatycznie?

Ogrom kierowców, w stosunku do których sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów ma szereg wątpliwości w związku z krążącymi w Internecie oraz udzielanymi przez niektórych funkcjonariuszy policji, czy też specjalistów w zakresie montowania blokad alkoholowych informacjami o zależności obowiązku przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy od wymiaru orzeczonego środka karnego, a mianowicie jednego roku lub dwunastu miesięcy zakazu prowadzania pojazdów. Część kierowców słyszy, że to czy muszą zdawać egzamin ponownie wynika z tego czy popełnili „już“ przestępstwo czy „jeszcze“ wykroczenie? Biorąc pod uwagę, iż zakaz prowadzenia pojazdów jest powszechnym środkiem karnym orzekanym w Polsce, skala dezinformacji jest dość duża.

Po pierwsze, nie ma znaczenia czy orzeczona wobec Państwa kara jest karą 12 miesięcy czy roku. Powyższe rozróżnienie wynika wyłącznie z tego, czy orzeczony środek karny jest środkiem orzeczonym za popełnione wykroczenie (wówczas „kara” wymierzona jest w miesiącach), czy też za przestępstwo (wówczas „kara” wymierzona może zostać w latach).  Tym samym zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok orzeka się tylko za popełnione przestępstwo, zaś zakaz prowadzenia pojazdów na 12 miesięcy orzeka się tylko za popełnione wykroczenie.

Dla porządku wskazuję, że w zależności więc od kwalifikacji prawnej danego czynu, zakaz prowadzenia pojazdów może w przypadku przestępstwa wynieść od 1 roku do 10 lat (art. 43 § 1 k.k.), natomiast w przypadku wykroczenia od 6 miesięcy do 3 lat (art. 29 § 1 k.w.).

Zatem jak jest z ponownym zdawaniem egzaminu? Musimy go zdawać czy nie?

Po 1. – odpowiedź na pytanie nie wynika, czy zostaliście Państwo skazani za przestępstwo albo za wykroczenie. Kwalifikacja prawna nie ma znaczenia.

Po 2. – odpowiedź na pytanie nie wynika z tego, czy orzeczona „kara“ wynosi 1 rok czy 12 miesięcy. Zatem to jak nazwiemy te 365 dni również nie ma żadnego znaczenia.

Jedyne co ma znaczenie to to, czy pozbawienie prawa jazdy przekracza jeden rok. Kierowca, w stosunku do którego taki środek karny został orzeczony w wymiarze niższym niż przekraczający rok nie będzie podlegał obowiązkowi ponownego przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy. Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami, sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega wyłącznie kierujący ubiegający się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, którego był on pozbawiony przez okres przekraczający jeden rok.

Szanowni Państwo – mowa o okresie przekraczającym rok. Czyli okresie wynoszącym co najmniej rok plus „jeden dzień“ i więcej. Do egzaminu (zarówno teoretycznego jak i praktycznego) musi zatem przystąpić każdy wobec kogo orzeczono zakaz prowadzenia pojazdu na okres dłuższy niż jeden rok. Jeżeli zaś zakaz prowadzenia pojazdów nie przekraczał jednego roku (czy też 12 miesięcy) kierowca nie będzie musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.

autor: Paulina Stańczak-Wypych – adwokat

Kontakt

Zadzwoń do nas!

Napisz do nas!

Pozostałe wpisy

Noriet radzi: Jak wypełnić wniosek o rozwód?

Planujesz rozstanie z współmałżonkiem? Sprawdź, jak napisać pozew rozwodowy. Dowiedz się, jakie dokumenty należy wypełnić i bądź dobrze przygotowany do rozprawy sądowej. Poznaj sposoby na przyspieszenie przebiegu procesu oraz najczęstsze powody, dla których następuje rozkład pożycia małżeńskiego i orzeczenie o winie. Wzór pozwu rozwodowego Decyzja o zakończeniu związku nigdy [...]
21 kwietnia, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Podział majątku wspólnego – wszystko na ten temat

Jeśli zdecydowałeś się na formalne zakończenie związku małżeńskiego, musisz liczyć się z tym, że jedną z kwestii do uregulowania jest Wasze wspólne mienie. Na czym polega podział majątku po rozwodzie, co wchodzi w jego skład? Czym różni się dokonanie tego w formie aktu notarialnego od orzeczenia sądowego? Jak w tym zakresie może pomóc adwokat? Przeczytaj nasz artykuł! Czym jest [...]
20 marca, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Rozwód – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

Co roku w Polsce formalnie rozstaje się ok. 50-65 tys. par. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów? Jak wygląda procedura od momentu podjęcia decyzji przez małżonka/małżonków i złożenia pozwu rozwodowego? Czym różni się rozprawa z orzeczeniem o winie od przebiegu sytuacji, w której mąż i żona chcą się rozstać za porozumieniem stron? Z jakimi skutkami majątkowymi musisz się liczyć? [...]
1 marca, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Rozwód bez orzekania o winie — ile trwa, wszystko, co musisz wiedzieć

Czy w Polsce możliwy jest rozwód bez winy? Tak! Jednak takie postępowanie wymaga zgody obojga małżonków. Brak orzekania o winie może wpłynąć na alimenty oraz sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, a podział majątku jest możliwy na wniosek co najmniej jednej ze stron. W artykule prezentujemy też, jakie koszty są związane z postępowaniem rozwodowym i jak ograniczyć je przez wypracowanie porozumienia. [...]
8 lutego, 2023
czytaj więcej

Obligacje: Jakie są konsekwencje braku działania administratora hipoteki?

Hipoteka stanowi jeden ze sposobów zabezpieczenia różnych wierzytelności. W praktyce nieruchomość może zabezpieczać kilka zadłużeń, zaciągniętych u innych podmiotów. W tym celu powołuje się administratora hipoteki. Co to za podmiot, jaka jest jego odpowiedzialność i – co istotne – jakie są konsekwencje braku jego działania? M.in. o tych kwestiach wspominamy w tym artykule. Zachęcamy [...]
2 grudnia, 2023
czytaj więcej

Noriet radzi: Czy warto powierzyć sprawę prawną profesjonaliście? Zalety i wady takiego podejścia.

Na co dzień mamy do czynienia z wieloma sytuacjami, które mogłyby zostać rozstrzygnięte w sądzie lub – przynajmniej – rozpatrzone z perspektywy przepisów prawnych. Czasem sam fakt, że ma się świadomość, iż przepisy przyznają komuś rację, pomaga zakończyć konflikt. Wiedza na ten temat jednak raczej nie jest powszechna… mają ją za to licencjonowani prawnicy, w tym m.in. adwokaci i [...]
20 listopada, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Rozwód a wspólne konto bankowe – jak postępować w przypadku rozwodu, gdy ma się wspólne konto z małżonkiem?

O ile nie została podpisana intercyza, od momentu sformalizowania związku istnieje wspólność małżeńska. To oznacza, że niemal wszystkie przedmioty majątkowe, jakie zostały nabyte w tym okresie, są wspólne dla obojga partnerów. Z chęci tworzenia rodzinnego budżetu małżonkowie często zakładają wspólne konto w banku. Niesie ze sobą ono sporo korzyści, ale w sytuacji, gdy pożycie małżeńskie [...]
11 listopada, 2023
czytaj więcej

Noriet radzi: Odpowiedzialność cywilna za wypadki komunikacyjne – kiedy można dochodzić odszkodowania?

Codziennie na drogach dochodzi do zdarzeń, w których obrażenia odnoszą osoby poruszające się pojazdem lub piesi. Wiele z tych okoliczności uprawnia poszkodowanych do uzyskania stosownego odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Komu jednak i w jakich sytuacjach faktycznie może zostać przyznane takie świadczenie? Dowiedz się tego poniżej! Szkoda, odszkodowanie… czym one są? Aby [...]
22 października, 2023
czytaj więcej