Kancelaria Adwokacka Noriet » Auto zastępcze – auta zastępcze i dinozaury

Auto zastępcze – auta zastępcze i dinozaury

8 listopada, 2018

Obserwując to co dzieje się ostatnio na rynku pojazdów zastępczych w świetle najnowszego orzecznictwa, śmiem twierdzić, że wynajmowanie tych pojazdów przez niezależne od towarzystw ubezpieczeniowych wypożyczalnie jest działalnością, której opłacalność zmierza ku końcowi celem podzielenia losu dinozaurów. Schemat działania firm ubezpieczeniowych nastawiony jest na sterroryzowanie przedsiębiorców trudniących się tym segmentem i z przykrością stwierdzam, że jest to działanie bardzo skuteczne.

Jestem trochę rozżalona. Uważam, że postępowanie ubezpieczycieli jest po prostu nie fair i kiedy czytam niektóre wyroki to czuję, że sankcjonują one szerzącą się niesprawiedliwość w tym zakresie. Jeśli część z Państwa nie miała jeszcze do czynienia z najnowszą rzeczywistością w tej materii spieszę z jej przybliżeniem.

W skrócie wygląda to tak, że dajmy na to – jesteście Państwo uczestnikiem kolizji. Jako poszkodowanemu przysługuje Państwu auto zastępcze, które do niedawna z reguły wynajmowaliście Państwo na wolnym rynku. W chwili obecnej z momentem zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela otrzymujecie Państwo „ofertę” tudzież zapewnienie, że firma ubezpieczeniowa oferuje Państwu pojazd zastępczy na czas likwidacji szkody i, że jest to pojazd po rażąco zaniżonej stawce. Ostatnio klient opowiadał nam o przypadku „oferty” wynajmu pojazdu z segmentu D po stawce 60 zł. brutto.

Wynajęcie samochodu od podmiotu innego niż ten sugerowany, a raczej narzucony przez ubezpieczyciela, skutkuje dla wynajmujących tym, że ich wynagrodzenie zostanie pokryte wyłącznie w części nieprzekraczającej kwotę ustaloną/ narzuconą za dobę przez TU.

Jak Państwo – a przynajmniej Ci z Państwa zainteresowani tematem, zdążyliście z pewnością zaobserwować sądy do niedawna nie orzekały jednolicie w zakresie stawek za wynajem aut zastępczych. Biorąc pod uwagę powyższe rozbieżności, Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której zajął istotne – niestety niekorzystne dla naszych klientów – stanowisko dotyczące stawek za najem pojazdu zastępczego, w przypadku „zaproponowania” przez Ubezpieczyciela zorganizowania takiego najmu.

Niestety Sąd – najprościej rzecz ujmując – stwierdził, że jeżeli TU proponuje wynajem za np. 60 zł to nie ma podstaw, żeby zaakceptować wyższą stawkę nawet wtedy, kiedy jest to „stawka rynkowa”.

Czy widzimy jakiegolwiek rozwiązania, które mogłyby zapobiec likwidacji biznesu tudzież jego mocnej modyfikacji?

Wpis poniżej adresuje głównie do tych, którzy trudnią się wynajmem aut zastępczych i być może nie do końca mają jeszcze rozeznanie w zakresie tego co się ostatnio dzieje.

Najprostsze, to oczywiście wynajmować pojazdy po stawce „zaakceptowanej” przez ubezpieczyciela – osią sporów w takich sprawach pozostałyby wówczas wyłącznie takie kwestie jak czas najmu.

Pozostałe rozwiązania, które przychodzą mi do głowy to takie, które wykażą, że oferta Ubezpieczyciela nie była jednak „taka sama” jak Państwa oferta.

Tytułem wstępu wskazuje na to, że jeśli np. oferta ubezpieczyciela obarczona jest limitem kilometrów (a jest to kwestia dla poszkodowanego ważna, bo np. ma zaplanowany urlop albo jest kierowcą), natomiast Państwa oferta nie jest, to klient ma prawo zdecydować się na Państwa ofertę i wtedy Ubezpieczyciel nie powinien mieć podstaw do wymuszenia na poszkodowanym współpracy z zakładem z nim współpracującym. To samo tyczy się innych ograniczeń w ofercie ubezpieczyciela, które nie występują u Państwa. Celem unaocznienia powyższych różnic podaje kilka przykładów:

1) Limit kilometrów – praca – jeżeli wynajmujący wykonuje zawód, który determinuje konieczność pokonywania długich tras, wówczas w sytuacji kiedy wynajem pojazdu zaproponowany przez TU obarczony jest limitem kilometrów, to oferta nie jest już taka sama, a tym samym wynajem zaproponowany przez Państwa jest uprawniony,

2) Limit kilometrów – plany – sytuacja w zasadzie jak wyżej, ale uzasadniona prywatnymi planami takimi jak np. wyjazdy. Jeśli klient ma w planie wakacje samochodowe, a wynajem pojazdu zorganizowany przez TU obarczony jest limitem kilometrów to oferta nie jest już taka sama.

3) Wyjazd do krajów „zakazanych” – oferty proponowane przez TU bardzo często mają klauzule, które stanowią, że danym samochodem nie można podróżować np. na Ukrainę. Jeśli Państwa klient planuje taki wyjazd, to w naszej ocenie, w sytuacji kiedy TU nie jest w stanie zorganizować wynajmu bez takich obostrzeń, to śmiało może wynająć taki samochód u Państwa po stawce rynkowej stosowanej u Państwa,

4) Czas naprawy – jeśli TU z góry określa, że wynajmuje pojazd na czas naprawy, który jest nierealny to również stanowi to miękką i oceną przyczynę, dla której klient może wynająć pojazd u Państwa,

5) Kolejnym rozwiązaniem jest wynajem na czas bezsporny pojazdu u ubezpieczyciela, a potem przez okres sporny po stawce rynkowej u Państwa,

6) Czas – kolejny ocenny, ale jednak argument. Jeśli klient potrzebuje pojazdu natychmiast bo np. musi odebrać dziecko ze szkoły, spieszy się do pracy itp., a firma polecona przez TU nie może go tak szybko podstawić, to również stanowi to argument przemawiający za Państwa ofertą.

7) Konkretne parametry samochodu – klient może poruszać się np. tylko automatem, jeśli TU nie jest w stanie zorganizować takiego pojazdu, a  Państwo tak, to również zawarcie umowy z Państwem jest uzasadnione.

Proponujemy również ujednolicić model zachowania się poszkodowanego podczas zgłaszania szkody. W szczególności rekomendowałabym (mile widziana forma mailowa) naciskanie na ubezpieczyciela w zakresie szczegółów jego rzekomej oferty. Klient ma prawo żądać w szczególności umowy wynajmu pojazdu zastępczego oraz wszelkiej dokumentacji dotyczącej pojazdu oraz samego pojazdu, co z limitem kilometrów, karami umownymi w przypadku wskazanych w umowie „naruszeń” (zgubienie kluczyków, zarysowanie, wkład własny w przypadku szkody, czy samochód ma AC) itp., na ile dokładnie pojazd zostaje wynajęty itp.

Wskazane jest, aby zadbać o kwestie dowodowe w powyższym zakresie – w szczególności mam tu na myśli dokumentację dotyczącą „negocjacji” z firmą poleconą przez TU albo negocjacji z TU. Musimy dysponować dowodem, że klient oczekiwał czegoś, czego nie mógł dostać w firmie poleconej przez TU, a mógł dostać u państwa.

Bez wątpienia model wypracowany dotychczas nie sprawdzi się i należy go dopracować. Nie ma już mowy o automatycznym postępowaniu po Państwa stronie, ponieważ takowe będzie skazywało Państwa na straty.

Zachęcam do zapoznania się z uchwałą, o której wspominam w mojej wiadomości: sygn. III CZP 20/17.

 

autor: Paulina Stańczak-Wypych – adwokat

Kontakt

Zadzwoń do nas!

Napisz do nas!

Pozostałe wpisy

Noriet radzi: Jak wypełnić wniosek o rozwód?

Planujesz rozstanie z współmałżonkiem? Sprawdź, jak napisać pozew rozwodowy. Dowiedz się, jakie dokumenty należy wypełnić i bądź dobrze przygotowany do rozprawy sądowej. Poznaj sposoby na przyspieszenie przebiegu procesu oraz najczęstsze powody, dla których następuje rozkład pożycia małżeńskiego i orzeczenie o winie. Wzór pozwu rozwodowego Decyzja o zakończeniu związku nigdy [...]
21 kwietnia, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Podział majątku wspólnego – wszystko na ten temat

Jeśli zdecydowałeś się na formalne zakończenie związku małżeńskiego, musisz liczyć się z tym, że jedną z kwestii do uregulowania jest Wasze wspólne mienie. Na czym polega podział majątku po rozwodzie, co wchodzi w jego skład? Czym różni się dokonanie tego w formie aktu notarialnego od orzeczenia sądowego? Jak w tym zakresie może pomóc adwokat? Przeczytaj nasz artykuł! Czym jest [...]
20 marca, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Rozwód – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

Co roku w Polsce formalnie rozstaje się ok. 50-65 tys. par. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów? Jak wygląda procedura od momentu podjęcia decyzji przez małżonka/małżonków i złożenia pozwu rozwodowego? Czym różni się rozprawa z orzeczeniem o winie od przebiegu sytuacji, w której mąż i żona chcą się rozstać za porozumieniem stron? Z jakimi skutkami majątkowymi musisz się liczyć? [...]
1 marca, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Rozwód bez orzekania o winie — ile trwa, wszystko, co musisz wiedzieć

Czy w Polsce możliwy jest rozwód bez winy? Tak! Jednak takie postępowanie wymaga zgody obojga małżonków. Brak orzekania o winie może wpłynąć na alimenty oraz sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, a podział majątku jest możliwy na wniosek co najmniej jednej ze stron. W artykule prezentujemy też, jakie koszty są związane z postępowaniem rozwodowym i jak ograniczyć je przez wypracowanie porozumienia. [...]
8 lutego, 2023
czytaj więcej

Obligacje: Jakie są konsekwencje braku działania administratora hipoteki?

Hipoteka stanowi jeden ze sposobów zabezpieczenia różnych wierzytelności. W praktyce nieruchomość może zabezpieczać kilka zadłużeń, zaciągniętych u innych podmiotów. W tym celu powołuje się administratora hipoteki. Co to za podmiot, jaka jest jego odpowiedzialność i – co istotne – jakie są konsekwencje braku jego działania? M.in. o tych kwestiach wspominamy w tym artykule. Zachęcamy [...]
2 grudnia, 2023
czytaj więcej

Noriet radzi: Czy warto powierzyć sprawę prawną profesjonaliście? Zalety i wady takiego podejścia.

Na co dzień mamy do czynienia z wieloma sytuacjami, które mogłyby zostać rozstrzygnięte w sądzie lub – przynajmniej – rozpatrzone z perspektywy przepisów prawnych. Czasem sam fakt, że ma się świadomość, iż przepisy przyznają komuś rację, pomaga zakończyć konflikt. Wiedza na ten temat jednak raczej nie jest powszechna… mają ją za to licencjonowani prawnicy, w tym m.in. adwokaci i [...]
20 listopada, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Rozwód a wspólne konto bankowe – jak postępować w przypadku rozwodu, gdy ma się wspólne konto z małżonkiem?

O ile nie została podpisana intercyza, od momentu sformalizowania związku istnieje wspólność małżeńska. To oznacza, że niemal wszystkie przedmioty majątkowe, jakie zostały nabyte w tym okresie, są wspólne dla obojga partnerów. Z chęci tworzenia rodzinnego budżetu małżonkowie często zakładają wspólne konto w banku. Niesie ze sobą ono sporo korzyści, ale w sytuacji, gdy pożycie małżeńskie [...]
11 listopada, 2023
czytaj więcej

Noriet radzi: Odpowiedzialność cywilna za wypadki komunikacyjne – kiedy można dochodzić odszkodowania?

Codziennie na drogach dochodzi do zdarzeń, w których obrażenia odnoszą osoby poruszające się pojazdem lub piesi. Wiele z tych okoliczności uprawnia poszkodowanych do uzyskania stosownego odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Komu jednak i w jakich sytuacjach faktycznie może zostać przyznane takie świadczenie? Dowiedz się tego poniżej! Szkoda, odszkodowanie… czym one są? Aby [...]
22 października, 2023
czytaj więcej