Kancelaria Adwokacka Noriet » Auto zastępcze: Odchylenie materiałów lakierniczych

Auto zastępcze: Odchylenie materiałów lakierniczych

12 stycznia, 2018

auto-2934064_1920Kilka artykułów temu poczyniłam spostrzeżenia dotyczące amortyzacji części czyli magicznego sposobu większości ubezpieczycieli na zminimalizowane kosztów naprawy uszkodzonych pojazdów. Dla przypomnienia – zastosowanie „urealnienia” czyli „amortyzacji” części jest niejako „zakazane” przez Sad Najwyższy (III CZP 80/11), jak również niezgodne z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego. Żeby naprawić pojazd poszkodowany bez wątpienia musi kupić część nową, za pełną cenę, którą należy mu zwrócić. Niestety w większości kosztorysów z jakimi mam okazję się zetknąć likwidator stosuje pomniejszenie części zamiennych np. o 40 czy 55 %.

Podkreślenia wymaga fakt, że nie ma możliwości zakupu części sprawnych o określonym stopniu zużycia eksploatacyjnego, nie ma tez uregulowań prawnych, kto odpowiadałby za jakość sprawność i cenę takiej części, ale o tym pisałam w moim ostatnim artykule.

Sztuka zaniżania kosztorysów nie polega tylko na „urealnieniu” części zamiennych, ale również na niejakim „odchyleniu” materiałów lakierniczych o wartości procentowe, które również potrafią sięgać np. 67 % koniecznych materiałów.

Wskazać należy, że proceder ten nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. Lakiernik malujący pojazd „w garażu” zużyje tyle samo lakieru, co lakiernik w profesjonalnej lakierni (a nawet więcej). „Odchylenie” ilości materiałów lakierniczych wprowadziła instrukcja obsługi programu Audatex po wejściu firmy na rynek kilkadziesiąt lat temu, celem skompensowania niskich cen lakierów „nitro” – powszechnie wówczas stosowanych przez rzemiosło. W chwili obecnej zakazane jest używanie takich lakierów. Na polskim rynku dostępne są tylko takie lakiery, jakie są dostępne w całej Unii Europejskiej, w podobnych cenach i instytucja „odchylenia” całkowicie straciła sens i rację bytu.

Bez wątpienia na rynku występuje szereg różnych lakierów. Ale lakiernictwo to przede wszystkim chemia. Z opinii lakierników oraz biegłych specjalistów wynika, że tańszymi polskimi lakierami można malować tylko to co od początku było nimi malowane. Polakierowanie nimi zagranicznego lakieru lub podkładu fabrycznego spowodować może zniszczenie (warzenie się, marszczenie, plamy, brak przyczepności). Nowy lakier powinien być kompatybilny ze starym, musi go powierzchniowo rozpuścić dla uzyskania właściwej przyczepności. W praktyce oznacza to, że nowy lakier powinien być albo tego samego producenta co stary lakier albo winien być specjalnie przystosowany.

Mamy świadomość tego, że lakiernia to komputer. Ale komputer w lakierni dopiera tylko i wyłącznie barwę. Nadto każda lakiernia przestrzega stosowania komponentów tylko jednego producenta lakierów. Odczynnik innej firmy może zniszczyć lakierowanie Bóg wie ilu pojazdów i wstrzymać prace w lakierni i nikt nie podejmie takiego ryzyka.

W mojej ocenie próba ingerencji w wybór lakieru (o którym winien decydować tylko i wyłącznie lakiernik) jest całkowicie nieakceptowalna, chyba, że pozwany przyjąłby odpowiedzialność za wszelkie potencjalne przyszły szkody będące następstwem takiej ingerencji.

autor: Paulina Stańczak-Wypych – adwokat

Kontakt

Zadzwoń do nas!

Napisz do nas!

Pozostałe wpisy

Podział majątku wspólnego – wszystko na ten temat

Jeśli zdecydowałeś się na formalne zakończenie związku małżeńskiego, musisz liczyć się z tym, że jedną z kwestii do uregulowania jest Wasze wspólne mienie. Na czym polega podział majątku po rozwodzie, co wchodzi w jego skład? Czym różni się dokonanie tego w formie aktu notarialnego od orzeczenia sądowego? Jak w tym zakresie może pomóc adwokat? Przeczytaj nasz artykuł! Czym jest [...]
20 marca, 2023
czytaj więcej

Rozwód – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

Co roku w Polsce formalnie rozstaje się ok. 50-65 tys. par. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów? Jak wygląda procedura od momentu podjęcia decyzji przez małżonka/małżonków i złożenia pozwu rozwodowego? Czym różni się rozprawa z orzeczeniem o winie od przebiegu sytuacji, w której mąż i żona chcą się rozstać za porozumieniem stron? Z jakimi skutkami majątkowymi musisz się liczyć? [...]
1 marca, 2023
czytaj więcej

Rozwód bez orzekania o winie — ile trwa, wszystko, co musisz wiedzieć

W opinii wielu osób najszybszym i najtańszym sposobem na rozwiązanie małżeństwa jest orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie. Czy rzeczywiście taka forma postępowania pozwala małżonkom rozwieść się „bez zbędnych formalności”? Jakie konsekwencje rodzi brak stwierdzenia winy w przypadku obowiązku alimentacyjnego, praw do opieki nad dziećmi, władzy rodzicielskiej czy podziału [...]
8 lutego, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Ile wynoszą średnie alimenty?

Do Walentynek jeszcze trochę, a nam w kancelarii wydaje się, że sezon "love is in the air" już nadszedł. To nasycone miłością powietrze przyciąga cały do nas cały czas klientów, którzy z naszą pomocą chcieliby szybko i bezboleśnie wydostać się ze swojego trwającego już tylko na papierze małżeństwa, aby jak najszybciej umożliwić sobie bardziej oficjalne wejście w nowy związek (tak [...]
13 grudnia, 2022
czytaj więcej