Na co dzień mamy do czynienia z wieloma sytuacjami, które mogłyby zostać rozstrzygnięte w sądzie lub – przynajmniej – rozpatrzone z perspektywy przepisów prawnych. Czasem sam fakt, że ma się świadomość, iż przepisy przyznają komuś rację, pomaga zakończyć konflikt. Wiedza na ten temat jednak raczej nie jest powszechna… mają ją za to licencjonowani prawnicy, w tym m.in. adwokaci i radcy prawni. Pomagają oni klientom w różnych sytuacjach. Czy warto powierzyć swoje sprawy takiemu specjaliście? Poznaj wady i zalety takiego wsparcia.
Jedną z podstawowych form pomocy udzielanej przez radców i adwokatów jest doradztwo prawne. Prawnicy, na podstawie szczegółowego wywiadu z klientem, dowiadując się m.in. o tym, co stanowi istotę sprawy, wskazują, jakie przepisy prawne w danym momencie mają zastosowanie oraz prezentują dostępne opcje, wymieniając przy tym potencjalne konsekwencje każdego kroku.
W ramach doradztwa radca lub adwokat również opiniuje różne dokumenty. Chodzi w szczególności o umowy czy pisma natury prawnej. Prawnik, przeglądając taką dokumentację, wyjaśnia, co oznaczają kolejne ustalenia, jakie konsekwencje za sobą pociągają oraz czy potencjalnie stanowią zagrożenie dla interesu klienta.
Najszerszym typem pomocy jest reprezentacja. Mocodawca, udzielając pełnomocnictwa adwokatowi w konkretnym zakresie, może go upoważnić do występowania w jego imieniu przed sądami czy innymi instytucjami, a także w kontaktach z drugą stroną. Co więcej – w ramach takiej umowy np. radca podejmuje określone czynności prawne. W praktyce najczęściej prawnicy otrzymują pełnomocnictwo, by w imieniu klienta walczyć o zabezpieczenie jego praw na sali sądowej.
Zasadniczo każdy prawnik ma swoją specjalizację (niekoniecznie jedną), np. z zakresu prawa rodzinnego. W wielu miastach, w tym np. w Warszawie, często prowadzą sprawy rozwodowe, a także o podział majątku po rozwodzie czy ustalenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. Inni natomiast mogą specjalizować się w procesach o spadek. Adwokat, jeśli np. są wątpliwości co do ważności testamentu lub w przypadku walki o zachowek, może doradzać klientowi lub reprezentować go podczas rozprawy w sądzie.
Jedną z najważniejszych materii, jaką zajmują się prawnicy z odpowiednimi uprawnieniami, są sprawy z zakresu prawa karnego. W takim przypadku mogą uczestniczyć w nich na każdym etapie postępowania – również przedsądowego, biorąc udział m.in. w przesłuchaniach klienta. Należy nadmienić, że same sprawy karne mogą dotyczyć różnych materii (np. inne przepisy regulują prawo karno-skarbowe czy karne wojskowe). Dlatego, wybierając adwokata czy radcę, warto upewnić się, że ma doświadczenie w procesach o konkretnym charakterze.
Najważniejsza korzyść płynąca z takiego wsparcia to pewność, że sprawą zajmuje się specjalista. Wiedza i doświadczenie są pomocne przy interpretacji przepisów prawnych i mogą zaważyć na rezultacie postępowania. Ponadto adwokat zazwyczaj bierze na siebie wszelkie formalności związane ze sprawą, dzięki czemu łatwiej uniknie się błędów, jakie mogą zdarzyć się osobie nieznającej się na prawie czy obowiązujących procedurach. Poza tym – dysponuje przydatnymi umiejętnościami nabytymi w ciągu lat praktyki.
Dla wielu osób największym mankamentem tego typu wsparcia jest opłata honorarium, zależna m.in. od stopnia skomplikowania sprawy. Usługi prawne zazwyczaj są dość kosztowne. Prawnicy cieszący się dobrą opinią wśród klientów bywają również trudniej dostępni i nie zawsze dana sprawa może być dla nich priorytetem. W końcu – też są tylko ludźmi. Mogą więc zdarzyć im się błędy, których konsekwencje prawne spadają na klienta.
Jak każdy fachowiec, tak i adwokat może się pomylić lub czegoś nie dopilnować. W praktyce jednak wiedza i doświadczenie prawnika stanowią kluczowy czynnik, mogący wpłynąć na to, w jakim kierunku potoczy się dana sprawa. Dlatego w sytuacji, gdy pojawia się problem prawny, wymagający albo konsultacji, albo rozsądzenia sporu przed odpowiednimi instytucjami, wiele osób sięga po pomoc prawników z odpowiednimi uprawnieniami.
Kontakt
Zadzwoń do nas!
Napisz do nas!