Sytuacja finansowa Twojego gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa może się znacznie pogorszyć jeśli masz problem z niesolidnym dłużnikiem. Ubiegając się o zaległe alimenty lub o opłacenie faktur czy spłatę pożyczek zaciągniętych na drugą osobę, skorzystaj ze sprawdzonych i legalnych metod. Przeczytaj ten krótki poradnik dla wierzycieli i dowiedz się, jak walczyć o swoje pieniądze.
Bez względu na to, jakie relacje, czy osobiste, czy biznesowe, łączą Cię z dłużnikiem, unikanie spłaty należności z jego strony niesie ze sobą poważne konsekwencje. Jeśli jest to członek Twojej rodziny, któremu pomogłeś w zakupie nowego auta lub domu, zaniechanie przez niego spłaty zobowiązania najprawdopodobniej zakończy się zerwaniem więzi. Podobnie sytuacja wygląda w świecie biznesu. Kiedy współpracujesz z danym kontrahentem i nagle przestanie on być wypłacalny, prowadzenie wspólnych interesów będzie niemożliwe.
Niespłacanie długów jest zatem dużym problemem społecznym, który odbija się też na rynku finansowym, a nawet kredytowym. Banki i inne instytucje udzielające pożyczek mogą bowiem w rezultacie zaostrzać warunki dla osób uczciwych, ponieważ w przeszłości miały trudności z odzyskaniem należności od nierzetelnych klientów.
Nawet ¾ małych przedsiębiorców regularnie ma problem z nieuczciwymi kontrahentami. Zgodnie z danymi KRS, nawet co czwarty z nich może osobiście wpaść w spiralę zadłużenia z powodu wystawionych lecz nieopłaconych faktur. Wierzyciele prowadzący działalność gospodarczą nie są jednak pozostawieni sami sobie. W ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych ściśle określono ich uprawnienia. Mogą dochodzić swoich praw, wykonując poniższe kroki:
Prowadzenie firmy wymaga dobrych kontaktów z kontrahentami, dlatego z ostatnim krokiem warto się wstrzymać do czasu, kiedy wcześniejsze nie zapewnią pożądanych efektów. W wielu przypadkach monit oraz groźba odsetek sprawia, że wierzycielom udaje się odzyskać swoje pieniądze.
Wielu dłużników w Polsce to osoby, które zalegają ze świadczeniami na własne dziecko. Obecnie w naszym kraju dług alimentacyjny wynosi około 44 tysięcy złotych na jednego nieuczciwego rodzica, który unika uiszczania wpłat nakazanych przez sąd. Te pieniądze zgodnie z prawem rodzinnym są przeznaczone na podstawowe wydatki związane z potrzebami potomstwa, dlatego ich brak powoduje uszczuplenie budżetu domowego stałego opiekuna.
Masz problem z dłużnikiem, który od miesięcy, mimo negocjacji, zalega z opłatami na Wasze wspólne dziecko? Może Cię wesprzeć adwokat egzekwujący alimenty w Warszawie. Prawnik po przeanalizowaniu Twojej sprawy pomoże ze zgłoszeniem jej do firmy windykacyjnej, która zajmie się problemem w Twoim imieniu.
Jeśli pomimo zaangażowania windykatora nadal nie otrzymasz należności, trzeba skierować sprawę do sądu, aby wyznaczył komornika, który przejmie środki dłużnika z jego konta bankowego i przekaże je Tobie. W przypadku kiedy nierzetelny rodzic nie ma pieniędzy, możesz zgłosić się do Funduszu Alimentacyjnego po wsparcie z budżetu publicznego.
W dzisiejszych czasach w odzyskiwaniu należności od dłużników pomocą służą firmy windykacyjne. Działają sprawnie i spełniają wszelkie formalności przedsądowe i sądowe w imieniu klientów. W bardziej skomplikowanych przypadkach pomocny będzie doświadczony adwokat – niezależnie, czy chodzi o alimenty, czy niezapłacone faktury.
Kontakt
Zadzwoń do nas!
Napisz do nas!