Według danych KRS na rok 2023, aktualny dług alimentacyjny wszystkich nierzetelnych dłużników wynosi 13,4 miliarda złotych. Zaległości tego rodzaju są więc powszechnym problemem. Ty też masz kłopot z uzyskaniem alimentów, które sąd przyznał na Twoje dziecko? Zapoznaj się z poniższymi radami i odzyskaj zaległe należności!
Kiedy dochodzi do rozpadu związku małżeńskiego, którego owocem są wspólne dzieci, konieczne jest określenie zasad opieki rodzicielskiej oraz ustalenie ewentualnych alimentów. Chociaż każdy adwokat nadzorujący sprawy rozwodowe np. w Warszawie stara się uzyskać najlepsze warunki dla reprezentowanej strony, to sąd podejmuje ostateczną decyzję, wydając wyrok z klauzulą wykonalności.
W piśmie wyszczególnione są dokładne daty i kwoty płatności, ustalane na podstawie sytuacji finansowej osoby, której dotyczy obowiązek alimentacyjny. Pieniądze te są przeznaczone na edukację dziecka i pokrycie kosztów jego utrzymania. Jeśli więc zasądzone alimenty nie są płacone w terminie, może się to wiązać z obniżeniem standardu życia pociechy i koniecznością dochodzenia jej praw przez stałego opiekuna.
Jeśli masz za sobą sprawę rozwodową, najprawdopodobniej korzystałeś z pomocy adwokata, który specjalizuje się w prawie rodzinnym. Warto się do niego udać ponownie w przypadku kiedy chcesz odzyskać dług alimentacyjny od dłużnika, który jest rodzicem wychowywanego przez Ciebie dziecka. Specjalista doradzi Ci przeprowadzenie negocjacji polubownej, w której trakcie należy ustalić:
Może się niestety okazać, że dłużnik specjalnie nie płaci na dziecko, z chęci zemsty lub z innych, nieetycznych pobudek. Wówczas musisz uzbroić się w cierpliwość i dochodzić swoich praw na drodze sądowej lub z pomocą firmy windykacyjnej i komornika.
Kiedy polubowne rozwiązanie sprawy nie przynosi pożądanych efektów i ustalone w trakcie rozwodu alimenty nie trafiły na Twoje konto, możesz je odzyskać na drodze egzekucji sądowej w procesie cywilnym. Wówczas sąd ponownie rozpatrzy kwestię i wyda wyrok zaopatrzony w rygor natychmiastowej wykonalności. Z takim dokumentem możesz udać się do komornika gdy dłużnik wciąż unika wywiązania się ze swoich zobowiązań na dziecko.
Jeśli urzędnik również nic nie wywalczy, adwokat powinien rozpocząć postępowanie karne w Twoim imieniu. Uporczywe niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego jest bowiem przestępstwem. Sąd może skazać notorycznego dłużnika na grzywnę czy nawet karę pozbawienia wolności i nadal będzie on musiał spłacić swoje długi, kiedy sytuacja finansowa mu na to pozwoli.
Wielu rodziców, którzy nie otrzymują od drugiej strony zasądzonych alimentów, korzysta z usług firm windykacyjnych. Tego rodzaju przedsiębiorstwa działają komercyjnie, dlatego, decydując się na współpracę z nimi, musisz liczyć się z koniecznością uiszczenia odpowiedniego honorarium. Opłacasz je dopiero po odzyskaniu długu alimentacyjnego, więc nie ponosisz dodatkowych kosztów.
Niekiedy interwencja takiego windykatora, który nalicza dodatkowe odsetki za zwłokę, działa odstraszająco, co może się przyczynić do natychmiastowego uiszczenia należności, zwłaszcza kiedy były niepłacone z powodów innych niż finansowe.
Walka o pieniądze należne dziecku będzie łatwiejsza jeśli skorzystasz z pomocy prawnej! Interesuje Cię adwokat, który poprowadzi rozwód lub wyegzekwuje zaległe alimenty, świadczący usługi w Warszawie? Masz do wyboru wiele kancelarii, których pracownicy doradzą Ci, jak postępować z dłużnikiem i co zrobić, aby móc otrzymać wsparcie z Funduszu Alimentacyjnego.
Kontakt
Zadzwoń do nas!
Napisz do nas!