Co prawda widok za oknem nie napawa nadzieją na rychłe lato, niemniej lada moment naprawdę rozpoczną się wakacje, a co za tym idzie prawniczy sezon ogórkowy. Sędziowie i pracownicy sądów też ludzie i też rodzice, więc siłą rzeczy ich uwaga musi rozdzielić się między pracę, a organizowanie dzieciom dwóch miesięcy wakacji.
Sezon ogórkowy to dla nas zawsze czas porządków, podsumowań i zbierania sił na jesień. Dlatego dzisiaj wyprzedzimy nieco ten wakacyjny czas, przedstawiając zbiór – w naszej ocenie – najbardziej powszechnych zagadnień podatkowych w świetle ich aktualnej interpretacji.
Na tapetę bierzmy darowizny w gotówce oraz wydatki na dom, które można wrzucić w koszty prowadzonej w domu działalności gospodarczej.
Numer interpretacji: 0111-KDIB2-2.4015.50.2019.3.MZ – jak darowizna od rodziny, to zwolnienie z podatku? Tak, ale tylko wtedy kiedy darowizna wpływa na konto. Wniosek: pieniądze nigdy z ręki do ręki!
Konkluzja do jakiej doszła skarbówka powstała na kanwie sprawy, w której student, któremu dziadek przekazał w styczniu 2019 r. 100 tys. zł w gotówce, został zobowiązany do uiszczenia podatku od darowizny. Zaraz po otrzymaniu pieniędzy wnuk wpłacił je na własny rachunek bankowy, a w lutym 2019 r. poinformował o darowiźnie urząd skarbowy. Wnuk, a następstwie decyzji o obowiązku uiszczenia podatku skierował zapytanie do US, czy rzeczywiście ma taki obowiązek. Wywodził, że darowizna została wpłacona na rachunek bankowy, więc została udokumentowana i nie ma wątpliwości, że pochodzi od najbliższych. Dodał, że dziadek nie ma konta, zaś pieniądze trzyma w domu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy nabywca należący do I grupy podatkowej płaci podatek, jeśli otrzyma ponad 9637 zł od jednej osoby. Do I grupy zaliczają się: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. Członkowie najbliższej rodziny mogą uniknąć podatku na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy, który stanowi, że nabywca jest zwolniony z podatku, jeśli spełni dwa warunki. Po pierwsze, musi zgłosić darowiznę w ciągu sześciu miesięcy na druku SD-Z2. Po drugie, konieczne jest udokumentowanie przekazania środków na rachunek bankowy nabywcy, rachunek SKOK lub przekazem pocztowym.
„Skoro pieniądze zostały przekazane w formie gotówki z ręki do ręki, a następnie wnioskodawca sam wpłacił je na swój rachunek bankowy, nie został spełniony warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn” – odpowiedział dyrektor KIS.
Numer interpretacji: nr 0112- KDIL3-3.4011.108.2019.1.DS – działalność prowadzona w domu, a koszty prowadzonej działalności.
Interpretacja wydana została na kanwie sprawy wszczętej przez radcę prawnego, który od 2017 r. prowadzi w domu własną kancelarię. Budynek, ( posiada w nim 2/3 udziałów), jest jedyną siedzibą jego firmy. Na prowadzenie działalności gospodarczej wykorzystuje ok. 36 mkw., co stanowi 20 proc. całkowitej powierzchni użytkowej domu. Nie został tam wydzielony żaden konkretny pokój, przedsiębiorca korzysta z kilku pomieszczeń. Wskazał, że wykorzystuje w działalności 6 mkw. gabinetu, 8 mkw. salonu oraz 22 mkw. pomieszczeń wspólnych. Przedsiębiorca zwrócił się do skarbówki z zapytaniem, czy może odliczyć wydatki na dom proporcjonalnie do powierzchni przeznaczonej dla działalności zgodnie z przedstawionymi powyżej wyliczeniami. Chodziło mu o wszelkie opłaty za tzw. „media” tj. opłaty za energię elektryczną, wodę, gaz, Internet oraz podatek od nieruchomości. Nadto, chciałby odliczyć także koszt zakupu sprzętów, mebli i innych urządzeń, także znajdujących się w pomieszczeniach wspólnych oraz odsetki od kredytu zaciągniętego w 2012 r. na rozbudowę domu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej pozytywnie odpowiedział na wszystkie pytania. Potwierdził, że skoro wnioskodawca wykorzystuje częściowo dom w działalności gospodarczej, to odsetki od kredytu na rozbudowę stanowią koszty uzyskania przychodów. Może je odliczyć proporcjonalnie, w części przypadającej na powierzchnię przeznaczoną do prowadzenia biznesu.
W zakresie pozostałych wydatków wskazał, że „Do kosztów uzyskania przychodów wnioskodawca może zaliczyć część kosztów utrzymania budynku (w szczególności energia elektryczna, gaz, woda, Internet), proporcjonalnie przypadającą na powierzchnię zajętą na prowadzenie działalności gospodarczej” .
Dyrektor KIS przypomniał, że „Przepisy ustawy o PIT nie uzależniają możliwości odliczenia kosztów od wyodrębnienia – w dosłownym (fizycznym) sensie – pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Podatnik powinien określić, jaka część nieruchomości faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności. Wówczas może w odpowiedniej proporcji zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych” .
autor: Paulina Stańczak-Wypych – adwokat
Kontakt
Zadzwoń do nas!
Napisz do nas!