Kancelaria Adwokacka Noriet » Noriet radzi: Kto umie podatki ten piękny i gładki

Noriet radzi: Kto umie podatki ten piękny i gładki

5 czerwca, 2019

Co prawda widok za oknem nie napawa nadzieją na rychłe lato, niemniej lada moment naprawdę rozpoczną się wakacje, a co za tym idzie prawniczy sezon ogórkowy. Sędziowie i pracownicy sądów też ludzie i też rodzice, więc siłą rzeczy ich uwaga musi rozdzielić się między pracę, a organizowanie dzieciom dwóch miesięcy wakacji.

Sezon ogórkowy to dla nas zawsze czas porządków, podsumowań i zbierania sił na jesień. Dlatego dzisiaj wyprzedzimy nieco ten wakacyjny czas, przedstawiając zbiór – w naszej ocenie – najbardziej powszechnych zagadnień podatkowych w świetle ich aktualnej interpretacji.

Na tapetę bierzmy darowizny w gotówce oraz wydatki na dom, które można wrzucić w koszty prowadzonej w domu działalności gospodarczej.

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-2.4015.50.2019.3.MZ – jak darowizna od rodziny, to zwolnienie z podatku? Tak, ale tylko wtedy kiedy darowizna wpływa na konto. Wniosek: pieniądze nigdy z ręki do ręki!

Konkluzja do jakiej doszła skarbówka powstała na kanwie sprawy,  w której student, któremu dziadek przekazał w styczniu 2019 r. 100 tys. zł w gotówce, został zobowiązany do uiszczenia podatku od darowizny. Zaraz po otrzymaniu pieniędzy wnuk wpłacił je na własny rachunek bankowy, a w lutym 2019 r. poinformował o darowiźnie urząd skarbowy. Wnuk, a następstwie decyzji o obowiązku uiszczenia podatku skierował zapytanie do US, czy rzeczywiście ma taki obowiązek. Wywodził, że darowizna została wpłacona na rachunek bankowy, więc została udokumentowana i nie ma wątpliwości, że pochodzi od najbliższych. Dodał, że dziadek nie ma konta, zaś pieniądze trzyma w domu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy. Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy nabywca należący do I grupy podatkowej płaci podatek, jeśli otrzyma ponad 9637 zł od jednej osoby. Do I grupy zaliczają się: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. Członkowie najbliższej rodziny mogą uniknąć podatku na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy, który stanowi, że nabywca jest zwolniony z podatku, jeśli spełni dwa warunki. Po pierwsze, musi zgłosić darowiznę w ciągu sześciu miesięcy na druku SD-Z2. Po drugie, konieczne jest udokumentowanie przekazania środków na rachunek bankowy nabywcy, rachunek SKOK lub przekazem pocztowym.

„Skoro pieniądze zostały przekazane w formie gotówki z ręki do ręki, a następnie wnioskodawca sam wpłacił je na swój rachunek bankowy, nie został spełniony warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn” – odpowiedział dyrektor KIS.

Numer interpretacji: nr 0112- KDIL3-3.4011.108.2019.1.DS – działalność prowadzona w domu, a koszty prowadzonej działalności.

Interpretacja wydana została na kanwie sprawy wszczętej przez radcę prawnego, który od 2017 r. prowadzi w domu własną kancelarię. Budynek, ( posiada w nim 2/3 udziałów), jest jedyną siedzibą jego firmy. Na prowadzenie działalności gospodarczej wykorzystuje ok. 36 mkw., co stanowi 20 proc. całkowitej powierzchni użytkowej domu. Nie został tam wydzielony żaden konkretny pokój, przedsiębiorca korzysta z kilku pomieszczeń. Wskazał, że wykorzystuje w działalności 6 mkw. gabinetu, 8 mkw. salonu oraz 22 mkw. pomieszczeń wspólnych. Przedsiębiorca zwrócił się do skarbówki z zapytaniem, czy może odliczyć wydatki na dom proporcjonalnie do powierzchni przeznaczonej dla działalności zgodnie z przedstawionymi powyżej wyliczeniami. Chodziło mu o wszelkie opłaty za tzw. „media” tj. opłaty za energię elektryczną, wodę, gaz, Internet oraz podatek od nieruchomości. Nadto, chciałby odliczyć także koszt zakupu sprzętów, mebli i innych urządzeń, także znajdujących się w pomieszczeniach wspólnych oraz odsetki od kredytu zaciągniętego w 2012 r. na rozbudowę domu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej pozytywnie odpowiedział na wszystkie pytania. Potwierdził, że skoro wnioskodawca wykorzystuje częściowo dom w działalności gospodarczej, to odsetki od kredytu na rozbudowę stanowią koszty uzyskania przychodów. Może je odliczyć proporcjonalnie, w części przypadającej na powierzchnię przeznaczoną do prowadzenia biznesu.

W zakresie pozostałych wydatków wskazał, że „Do kosztów uzyskania przychodów wnioskodawca może zaliczyć część kosztów utrzymania budynku (w szczególności energia elektryczna, gaz, woda, Internet), proporcjonalnie przypadającą na powierzchnię zajętą na prowadzenie działalności gospodarczej” .

Dyrektor KIS przypomniał, że „Przepisy ustawy o PIT nie uzależniają możliwości odliczenia kosztów od wyodrębnienia – w dosłownym (fizycznym) sensie – pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Podatnik powinien określić, jaka część nieruchomości faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności. Wówczas może w odpowiedniej proporcji zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych” .

 

autor: Paulina Stańczak-Wypych – adwokat

Kontakt

Zadzwoń do nas!

Napisz do nas!

Pozostałe wpisy

Noriet radzi: Jak wypełnić wniosek o rozwód?

Planujesz rozstanie z współmałżonkiem? Sprawdź, jak napisać pozew rozwodowy. Dowiedz się, jakie dokumenty należy wypełnić i bądź dobrze przygotowany do rozprawy sądowej. Poznaj sposoby na przyspieszenie przebiegu procesu oraz najczęstsze powody, dla których następuje rozkład pożycia małżeńskiego i orzeczenie o winie. Wzór pozwu rozwodowego Decyzja o zakończeniu związku nigdy [...]
21 kwietnia, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Podział majątku wspólnego – wszystko na ten temat

Jeśli zdecydowałeś się na formalne zakończenie związku małżeńskiego, musisz liczyć się z tym, że jedną z kwestii do uregulowania jest Wasze wspólne mienie. Na czym polega podział majątku po rozwodzie, co wchodzi w jego skład? Czym różni się dokonanie tego w formie aktu notarialnego od orzeczenia sądowego? Jak w tym zakresie może pomóc adwokat? Przeczytaj nasz artykuł! Czym jest [...]
20 marca, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Rozwód – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

Co roku w Polsce formalnie rozstaje się ok. 50-65 tys. par. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów? Jak wygląda procedura od momentu podjęcia decyzji przez małżonka/małżonków i złożenia pozwu rozwodowego? Czym różni się rozprawa z orzeczeniem o winie od przebiegu sytuacji, w której mąż i żona chcą się rozstać za porozumieniem stron? Z jakimi skutkami majątkowymi musisz się liczyć? [...]
1 marca, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Rozwód bez orzekania o winie — ile trwa, wszystko, co musisz wiedzieć

Czy w Polsce możliwy jest rozwód bez winy? Tak! Jednak takie postępowanie wymaga zgody obojga małżonków. Brak orzekania o winie może wpłynąć na alimenty oraz sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, a podział majątku jest możliwy na wniosek co najmniej jednej ze stron. W artykule prezentujemy też, jakie koszty są związane z postępowaniem rozwodowym i jak ograniczyć je przez wypracowanie porozumienia. [...]
8 lutego, 2023
czytaj więcej

Obligacje: Jakie są konsekwencje braku działania administratora hipoteki?

Hipoteka stanowi jeden ze sposobów zabezpieczenia różnych wierzytelności. W praktyce nieruchomość może zabezpieczać kilka zadłużeń, zaciągniętych u innych podmiotów. W tym celu powołuje się administratora hipoteki. Co to za podmiot, jaka jest jego odpowiedzialność i – co istotne – jakie są konsekwencje braku jego działania? M.in. o tych kwestiach wspominamy w tym artykule. Zachęcamy [...]
2 grudnia, 2023
czytaj więcej

Noriet radzi: Czy warto powierzyć sprawę prawną profesjonaliście? Zalety i wady takiego podejścia.

Na co dzień mamy do czynienia z wieloma sytuacjami, które mogłyby zostać rozstrzygnięte w sądzie lub – przynajmniej – rozpatrzone z perspektywy przepisów prawnych. Czasem sam fakt, że ma się świadomość, iż przepisy przyznają komuś rację, pomaga zakończyć konflikt. Wiedza na ten temat jednak raczej nie jest powszechna… mają ją za to licencjonowani prawnicy, w tym m.in. adwokaci i [...]
20 listopada, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Rozwód a wspólne konto bankowe – jak postępować w przypadku rozwodu, gdy ma się wspólne konto z małżonkiem?

O ile nie została podpisana intercyza, od momentu sformalizowania związku istnieje wspólność małżeńska. To oznacza, że niemal wszystkie przedmioty majątkowe, jakie zostały nabyte w tym okresie, są wspólne dla obojga partnerów. Z chęci tworzenia rodzinnego budżetu małżonkowie często zakładają wspólne konto w banku. Niesie ze sobą ono sporo korzyści, ale w sytuacji, gdy pożycie małżeńskie [...]
11 listopada, 2023
czytaj więcej

Noriet radzi: Odpowiedzialność cywilna za wypadki komunikacyjne – kiedy można dochodzić odszkodowania?

Codziennie na drogach dochodzi do zdarzeń, w których obrażenia odnoszą osoby poruszające się pojazdem lub piesi. Wiele z tych okoliczności uprawnia poszkodowanych do uzyskania stosownego odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Komu jednak i w jakich sytuacjach faktycznie może zostać przyznane takie świadczenie? Dowiedz się tego poniżej! Szkoda, odszkodowanie… czym one są? Aby [...]
22 października, 2023
czytaj więcej