Kancelaria Adwokacka Noriet » Noriet radzi: Nabycie przez małżonka udziału w spółce z o.o.

Noriet radzi: Nabycie przez małżonka udziału w spółce z o.o.

25 lipca, 2016

Startup Stock Photos

Problem nabycia przez małżonka pozostającego w ustroju wspólności ustawowej udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zgoła inaczej rozwiązuje orzecznictwo a inaczej doktryna. Przyrzyjmy się temu bliżej.

Orzecznictwo

Tutaj sprawa jest jasna. Uznaje się, że co innego „bycie wspólnikiem”, a co innego wchodzenie praw majątkowych związanych z udziałem w sp. z o.o. do majątku wspólnego. Wspólnikiem jest tylko strona czynności prawnej, w której doszło do nabycia udziału (tutaj zastosowanie ma k.s.h.), natomiast przepisy k.r.o. regulują kwestie majątkowe tj. w skład której masy majątkowej wchodzą prawa majątkowe związane z tym udziałem – i wchodzą one często do majątku wspólnego (jeśli nabycie następuje z majątku wspólnego). Tak w orzeczeniach SN o sygn. II CSK 273/09 (tutaj bardzo dokładne omówienie problemu wraz z przytoczeniem stanowisk doktryny, do tego glosy M. Dumkiewicz, GSP-Prz. Orz. 2010, nr 3-4 i M. Karczewskiej-Pacholczyk oraz N. Kobyłki, Glosa 2010, nr 4), II CSK 349/12 (z glosą D. Dworka, MoP 2014, nr 1), II CSK 446/08, I CKN 1146/97 (z glosą A. Kondrackiej i T. Mróz, MoP 2001, nr 10) oraz orzeczeniach WSA o sygn. I SA/Sz 752/12 i I SA/Wr 935/11.

Argumentem za takim podejściem jest niewątpliwie treść art. 183[1] k.s.h., przy wykładni którego, aby można mu nadać jakikolwiek sens, trzeba założyć, że możliwa jest sytuacja, że istnieje współmałżonek wspólnika sp. z o.o., który wspólnikiem nie jest, a udział wchodzi w skład majątku wspólnego.

Odmienny pogląd SN wyraził w orzeczeniu o sygn. IV CK 99/05 (z glosą A. Stępień, Pr. Sp. 2007, nr 1)

Doktryna

Tutaj, jak to zwykle, poglądy są rozbieżne.

a) Wyrażany jest po pierwsze pogląd, że objęcie udziału w spółce z o.o. wspólnością majątkową małżeńską oznacza, że ex lege obydwoje małżonkowie są wspólnikami (tak M. Rodzynkiewicz w swoim komentarzu do k.s.h. oraz W. Pyzioł w komentarzu do k.s.h., P. Zdanikowski, Prawo udziałowe w spółce kapitałowej jako przedmiot majątku wspólnego małżonków, Palestra 2006, nr 9-10, A. Kubas, Udział w spółce handlowej jako składnik majątku wspólnego, PPH 2011, nr 4).

b) Niektórzy przedstawiciele doktryny wyrażają stanowisko podobne jak SN, tj. że uprawnienia korporacyjne przysługują jednemu małżonkowi, a majątkowe obydwojgu (A. Dyoniak, Przynależność do majątków małżonków udziałów w sp. z o.o., RPEiS 1991, nr 3, A. Herbet, Obrót udziałami w sp. z o.o., Warszawa 2012, s. 45)

c) Inni w końcu uważają, że nie jest uprawnione rozszczepianie praw udziałowych, tj. uznawanie sytuacji, że część uprawnień z udziału przysługuje jednemu, a część obydwojgu małżonkom, w związku z czym drugi małżonek (niebiorący udziału w czynności prawnej nabycia udziałów) nie ma żadnych praw w stosunku do spółki (tak A. Kidyba w komentarzu do k.s.h., A. Kondracka i T. Mróz w ww. glosie, R. Potrzeszcz i T. Siemiątkowski w komentarzu do k.s.h.), może jedynie żądać od małżonka na zasadach ogólnych dywidendy jako dochodu z jego prawa. Oczywiście pozostaje potem kwestia rozliczenia nakładów na majątek osobisty (tak też w ww. orzeczeniu SN o sygn. IV CK 99/05).

d) W orzeczeniu o sygn. II CSK 273/09 SN dodatkowo wspomina o poglądzie wejścia udziałów w sp. z o.o. w takiej sytuacji do odrębnej masy majątkowej, nie podając jednak autora takiego stanowiska.

Problemy

a) praktyka wpisywania do KRS-u i księgi udziałów

W KRS-ie wpisuje się wspólników, podobnie jak w księdze udziałów (por. art. 188 par. 1 k.s.h.). W związku z tym, wszystko zależy od przyjęcia poglądu na to, kto jest wspólnikiem. Jeśli przyjąć, jak jednolicie przyjmuje SN, że wspólnikiem jest tylko jeden z małżonków, wówczas ta praktyka jest adekwatna i spójna z tym zapatrywaniem.

Myślę, że przekonującym argumentem na rzecz poglądu przyjmowanego przez SN jest, że małżonkowie mimo pozostawania we wspólności ustawowej mogą wchodzić we wszelkie stosunki prawne o charakterze majątkowym, jak w szczególności sprzedaż czy pożyczka. Stroną tej czynności jest wtedy oczywiście tylko ten z małżonków, który zawarł umowę, a kwestia możliwości zaspokojenia się drugiej strony z majątku wspólnego tudzież wejścia dochodu z tej umowy w skład majątku wspólnego to odrębne kwestie rozstrzygnięte przepisami k.r.o. Podobnie wydaje się, że powinna być traktowana sytuacja, gdy małżonek z kumplami zawiązuje spółkę (wnosząc wkład z majątku wspólnego). Dalej, należy chyba uznać konsekwentnie, że skoro jak zawiązuje, to sam jest wspólnikiem, to podobnie gdy nabywa udział.

b) praktyka zawierania umów przez jednego małżonka

Praktyka ta nie budzi mojej wątpliwości, podobnie jak zawarcie umowy sprzedaży czy pożyczki przez jednego z małżonków, albo zawiązanie spółki. Oczywiście gdy nie ma zgody drugiego małżonka wspólnicy i spółka mają ograniczone możliwości zaspokojenia swoich roszczeń do małżonka z jego majątku wspólnego. Jest to jednak kwestia marginalna, niezmieniająca istoty rzeczy.

c) spółki, gdzie 50% udziałów nabył jeden z małżonków, a 50% drugi

Tutaj podobnie, nie mamy do czynienia ze spółką jednoosobową w rozumieniu art. 173 k.s.h. Mamy bowiem do czynienia z dwoma wspólnikami (jeśli przyjąć pogląd SN, a wszystko do tego się sprowadza). Sytuacja nie jest nawet mniej „podejrzana” niż w przypadku spółki, gdzie wspólnikami jest Kowalski i jednoosobowa spółka z o.o. Kowalskiego, a takie spółki są dopuszczalne.

d) zmiana w KRS i księdze udziałów, aby widniał inny z małżonków

Ten problem jest argumentem przeciwko stanowisku SN, pokazuje bowiem jego słabość. Zresztą i na tym opiera się krytyka doktryny skierowana pod adresem art. 183[1] k.s.h. Normalnie bowiem można zbyć udział na rzecz kogokolwiek, zawiadamia się o tym spółkę, a zarząd dokonuje aktualizacji księgi udziałów i składa wniosek o zmianę w KRS. W przypadku małżonków, jeśli przyjąć, że udział wchodzi w skład majątku wspólnego, nie można go zbyć do majątku wspólnego po raz kolejny.. Oczywiście można zbyć udział do majątku osobistego drugiego małżonka i taką zmianę zgłosić spółce, jednak jest to rozwiązanie na siłę i często nie o to chodzi. Można też dokonać dwóch czynności prawnych… Ale to tym bardziej pogrąża tę wykładnię, skoro tworzy przeszkodę, którą i tak można obejść.. Skoro to i tak do obejścia, to czy „mądry zarząd” nie powinien uwzględnić wniosku małżonków o zmianę w księdze udziałów bez dokonywania dodatkowych czynności prawnych?

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę, to co powyżej na końcu, jak również to, że dopuszcza się nabycie udziału przez obydwojga małżonków albo sztuczność koncepcji SN o dualizmie sytuacji prawnej (za którą niewątpliwie jednak stoi argument w postaci pewności obrotu), przyjąć należałoby koncepcję szeroko przyjmowaną w doktrynie, że w omawianej wyżej sytuacji wspólnikami są obydwoje małżonkowie. Sprawę komplikuje nowowprowadzony przepis art. 183[1] k.s.h., dlatego de lege ferenda należałoby postulować jego uchylenie. Jest on zresztą szeroko krytykowany, a wydaje się, że celem jego wprowadzenia było „przypieczętowanie” wykładni przyjętej przez SN w ww. orzeczeniu o sygn. I CKN 1496/97.

Jest to jednak wszystko kwestia przyjęcia takiej a nie innej wykładni, a argumenty za każdą z tych wykładni są szeroko zaprezentowane w ww. publikacjach.

autor: Aleksandra Zagajewska – adwokat

Kontakt

Zadzwoń do nas!

Napisz do nas!

Pozostałe wpisy

Jak wypełnić wniosek o rozwód?

Planujesz rozstanie z współmałżonkiem? Sprawdź, jak napisać pozew rozwodowy. Dowiedz się, jakie dokumenty należy wypełnić i bądź dobrze przygotowany do rozprawy sądowej. Poznaj sposoby na przyspieszenie przebiegu procesu oraz najczęstsze powody, dla których następuje rozkład pożycia małżeńskiego i orzeczenie o winie. Wzór pozwu rozwodowego Decyzja o zakończeniu związku nigdy [...]
21 kwietnia, 2023
czytaj więcej

Podział majątku wspólnego – wszystko na ten temat

Jeśli zdecydowałeś się na formalne zakończenie związku małżeńskiego, musisz liczyć się z tym, że jedną z kwestii do uregulowania jest Wasze wspólne mienie. Na czym polega podział majątku po rozwodzie, co wchodzi w jego skład? Czym różni się dokonanie tego w formie aktu notarialnego od orzeczenia sądowego? Jak w tym zakresie może pomóc adwokat? Przeczytaj nasz artykuł! Czym jest [...]
20 marca, 2023
czytaj więcej

Rozwód – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

Co roku w Polsce formalnie rozstaje się ok. 50-65 tys. par. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów? Jak wygląda procedura od momentu podjęcia decyzji przez małżonka/małżonków i złożenia pozwu rozwodowego? Czym różni się rozprawa z orzeczeniem o winie od przebiegu sytuacji, w której mąż i żona chcą się rozstać za porozumieniem stron? Z jakimi skutkami majątkowymi musisz się liczyć? [...]
1 marca, 2023
czytaj więcej

Rozwód bez orzekania o winie — ile trwa, wszystko, co musisz wiedzieć

Czy w Polsce możliwy jest rozwód bez winy? Tak! Jednak takie postępowanie wymaga zgody obojga małżonków. Brak orzekania o winie może wpłynąć na alimenty oraz sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, a podział majątku jest możliwy na wniosek co najmniej jednej ze stron. W artykule prezentujemy też, jakie koszty są związane z postępowaniem rozwodowym i jak ograniczyć je przez wypracowanie porozumienia. [...]
8 lutego, 2023
czytaj więcej

Noriet radzi: Pozywać czy nie pozywać? Czy ostatni wyrok TSUE dotyczący kredytów frankowych potwierdza, że najwyższy czas działać?

Ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczący kredytów frankowych wstrząsnął rynkiem finansowym i wzbudził ogromne zainteresowanie wśród frankowiczów. Decyzja TSUE przynosi nową nadzieję dla tysięcy osób, które zaciągnęły kredyty indeksowane w szwajcarskiej walucie i borykają się z nieuczciwymi praktykami banków. Jak pisaliśmy już wcześniej nie każdy [...]
14 lipca, 2023
czytaj więcej

Noriet radzi: Czy moja umowa frankowa jest nieważna? Casus Fortis Bank 2006 i kwota kredytu teoretycznie wyrażona w CHF

Aby odpowiedzieć sobie z niemalże 100% pewnością (optymistyczne założenie) na zadane w tytule pytanie czy Twoja umowa frankowa jest nieważna, wypadałoby zapytać Sąd, przechodząc przez wszystkie instancje, co jak wiadomo jest bardzo kosztowne, czasochłonne i trudne, bez profesjonalnej pomocy prawnej adwokata lub radcy prawnego może okazać wręcz nierealne. Polecam więc zastosować [...]
16 maja, 2023
czytaj więcej

Noriet radzi: Czy wszystkie umowy frankowe są nieważne?

Ostatnimi czasy odbywa się szturm na wydziały frankowe, które przeżywają oblężenie. Wydział frankowy w Warszawie z chęcią powita sędziów gotowych zasilić jego szeregi, ustawodawca nadciąga z odsieczą w postaci odkorkowania sądów warszawskich (zmiana właściwości), a banki odkładają rezerwy na wypłaty na kredytobiorców bądź podejmują rozmowy ugodowe (niezbyt często). Człowiek [...]
19 kwietnia, 2023
czytaj więcej