Kancelaria Adwokacka Noriet » Noriet Rodzinnie: Rozprawa rozwodowa w wersji on-line

Noriet Rodzinnie: Rozprawa rozwodowa w wersji on-line

8 listopada, 2021

Celowo wstrzymywałam się z oceną rozpraw online do momentu, w którym przerobię ich wystarczająco dużo. Początkowo podchodziłam do nich jak pies do jeża, z ograniczonym zaufaniem i jedną wielką niechęcią. Tymczasem, w miarę upływu czasu, dostrzegam coraz więcej zalet takiej formy przeprowadzania rozpraw, o ile każdy uczestnik rozprawy faktycznie uczestniczy w nich online. Model hybrydowy (jedna strona online, druga w sądzie) kompletnie się nie sprawdza: osoba, która uczestniczy w rozprawie zdalnie, zupełnie nie słyszy tego co dzieje się na sali.

Przejdźmy zatem do konkretów, które Państwu, zarówno jako stronie, czy świadkowi ułatwią wejście w tą podwójnie niecodzienną sytuację, albowiem większość z was w ogóle po raz pierwszy występuje w sądzie, a co dopiero w formie online…

Zacznijmy od początku. W pierwszej kolejności otrzymujecie wezwanie, które wygląda mniej więcej na przykład tak:

Myślisz sobie: ok, czyli dostałem wezwanie na rozprawę, wobec czego we wskazanym w wezwaniu dniu mam stawić się w sądzie, gdzie będę zeznawać jako świadek. Tymczasem jednak, na końcu tej części wezwania znajduje się pewne pouczenie, które jasno wskazuje na to, że sąd jednak nie chce nas oglądać osobiście w siedzibie w sądu, ale oczekuje, aby nasze stawiennictwo odbyło się zdalnie, czyli: przed komputerem. 

Pierwszym punktem, który należy wykonać jest wysłanie sądowi numeru telefonu oraz adresu e-mail, zgodnie z instrukcją znajdującą się w pouczeniu. Dzięki temu, na wskazany w ten sposób przez Państwa adres e-mail wysłany zostanie później link. Jak bardzo później to już trudno powiedzieć. Zdarza się bowiem, że takie linki wysyłane są na miesiąc przed rozprawą, na tydzień przed rozprawą, a czasami nawet i na trzy minuty przed rozprawą. 

Uczestnictwo w rozprawie online nie wymaga instalacji jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Jedyne co trzeba mieć to: naładowany komputer z dostępem do internetu, kamery internetowej (włączonej) oraz mikrofonu (włączonego). Po kliknięciu w przesłany wcześniej (bądź później) link, w zależności od oprogramowania, pojawi się komunikat, żeby dołączyć do spotkania, a następnie oczekiwać na jego rozpoczęcie albo od razu, żeby oczekiwać na rozpoczęcie spotkania. Proszę się nie niecierpliwić, jeżeli rozprawa nie rozpoczyna się w wyznaczonym czasie, albowiem rozprawy online, to wciąż rozprawy, a te jak wiadomo miewają opóźnienia. 

Po rozpoczęciu rozprawy na ekranie pojawi się Wysoki Sąd oraz ewentualnie inne strony, które uczestniczą w „wideospotkaniu”. Sąd, dokładnie tak jak w przypadku standardowej rozprawy, zweryfikuje stawiennictwo i przystąpi do standardowych czynności. Napomknę w tym miejscu, że nie polecam, aby w toku rozprawy pozwalać sobie na zbyt wiele komentarzy, ponieważ z każdym niepotrzebnym słowem czy zdaniem, jakość połączenia wyraźnie pogarsza się i ciężko jest wyłapać w zasadzie kto i co w ogóle mówi. 

Z ciekawostek mogę dodać, że o ile w przypadku klasycznej rozprawy, zwracając się do Sądu należy wstać, tak w przypadku rozpraw online raczej się tego nie praktykuje. Zdarzają się rzecz jasna sędziowie, którzy będą tego wymagać (szczególnie podczas ogłaszania wyroku albo odbierania przyrzeczenia od świadka), natomiast z mojego doświadczenia wynika, że stanowią oni zdecydowaną mniejszość.

Rozprawa rozwodowa online, bo o tym mowa, jest w istocie odpowiednikiem rozprawy rozwodowej na żywo 🙂 W pierwszej kolejności Sąd wysłucha Państwa stanowisk, po czym przejdzie do przeprowadzania postępowania dowodowego, w szczególności do przesłuchiwania świadków, którzy – co istotne – mogą w mojej ocenie przebywać razem ze stroną, przy czym uważam, że strona powinna zapewnić im możliwość nieuczestniczenia w rozprawie w zakresie szerszym niż przesłuchanie. Ze swojej strony organizuje rozprawy online w sali konferencyjnej, gdzie jestem razem ze stroną, zaś świadkowie oczekują poza salą konferencyjną i kiedy są już wezwani do przesłuchania, pełnię „rolę” protokolanta i wzywam ich na naszą salę. W przypadku, w którym postępowanie dowodowe nie jest zbyt pokaźne (większość rozwodów odbywa się zupełnie zwyczajnie i normalnie i z reguły ograniczają się do świadków i stron), sąd po przesłuchaniu świadków, przystąpi do przesłuchania stron, poczynając od strony powodowej. O tym jakich pytań należy się spodziewać, możecie Państwo przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie. Wiemy jak stresującym doświadczeniem mogą być sprawy rozwodowe. Warszawa to miejsce naszego działania, dlatego polecamy zapoznać się z naszą ofertą, jeśli chcieliby Państwo spotkać się osobiście i być może zmniejszyć swój stres.

Po zakończeniu postępowania dowodowego, Sąd odbierze stanowiska końcowe, zamknie rozprawę i odroczy ją celem wydania wyroku, który w wielu przypadkach odbędzie się również online, po krótkiej przerwie, podczas której Sąd zniknie nam z pola widzenia i słyszenia. 

I takich właśnie sprawnych, spokojnych rozpraw online Państwu życzymy.

autor: Paulina Stańczak-Wypych – adwokat

Kontakt

Zadzwoń do nas!

Napisz do nas!

Pozostałe wpisy

Noriet rodzinnie: Ile wynoszą średnie alimenty?

Do Walentynek jeszcze trochę, a nam w kancelarii wydaje się, że sezon "love is in the air" już nadszedł. To nasycone miłością powietrze przyciąga cały do nas cały czas klientów, którzy z naszą pomocą chcieliby szybko i bezboleśnie wydostać się ze swojego trwającego już tylko na papierze małżeństwa, aby jak najszybciej umożliwić sobie bardziej oficjalne wejście w nowy związek (tak [...]
13 grudnia, 2022
czytaj więcej

Noriet radzi: Zniesienie współwłasności nieruchomości zabudowanej

Dzisiaj poruszymy problem zniesienia współwłasności nieruchomości uregulowany przez ustawodawcę w przepisach kodeksu cywilnego, w kontekście budynku stanowiącego, w ramach zasady superficies solo cedit, część składową nieruchomości gruntowej. Żądanie zniesienia współwłasności jest jednym z podstawowych uprawnień współwłaścicieli. Oczywiste jest bowiem, iż współwłasność ze swej istoty [...]
10 października, 2022
czytaj więcej

Noriet z Sądu: Czasem lepsza ugoda niż pozew od powoda, czyli jak nasz klient wygrał w sądzie 15 razy więcej niż żądał

Dawno, dawno temu żył sobie Pan Farmer. Pan Farmer jak to farmer farmę miał (ija ija joł). A na tej farmie porzeczki miał (ija ija joł). Niestety na skutek niezbyt rozważnych działań sąsiada (także rolnika), uprawa Pana Farmera pożegnała się z tym światem. Pan Farmer zwrócił się więc do jednego z największych ubezpieczycieli w tym kraju o naprawienie jego szkody z OC nierozważnego [...]
21 września, 2022
czytaj więcej

Transakcje handlowe i ich wpływ na zabezpieczenie sądowe

Udzielenie przez Sąd zabezpieczenia roszczenia pieniężnego na czas toczącego się postępowania sądowego stanowi jeden ze sposobów zagwarantowania możliwości realizacji roszczenia po ewentualnym uzyskaniu wyroku zasądzającego świadczenie (oczywiście pod warunkiem, że mamy majątek pozwanego, na którym możemy takie zabezpieczenie ustanowić). Pierwszym krokiem do jego uzyskania jest [...]
30 sierpnia, 2022
czytaj więcej