Decyzja o zerwaniu związku małżeńskiego wiąże się nie tylko z koniecznością wprowadzenia drastycznych zmian w życiu osobistym. Wymaga też od obu małżonków sformalizowania kwestii majątkowych, w celu sprawiedliwego rozliczenia wspólnych aktywów i pasywów. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jak przeprowadzić podział majątku po rozwodzie!
Planując zakończyć związek małżeński, powinieneś zgłosić się po pomoc prawną, nawet jeśli rozstanie obyło się bez większych napięć i chcecie przeprowadzić rozwód bez orzekania o winie. To właśnie adwokat nadzoruje podział majątku w sposób zgodny z aktualnymi przepisami i możliwie najbardziej sprawiedliwy dla obu stron. W trakcie przygotowywania pozwu i późniejszej rozprawy w sądzie mogą też wynikać nowe spory, dlatego warto mieć wsparcie doświadczonego prawnika.
Kiedy już wybrałeś swojego reprezentanta prawnego, wspólnie z nim musisz sporządzić oraz wnieść przed sąd pozew rozwodowy – oczywiściejeśli to Ty jesteś stroną go składającą, w przeciwnym wypadku musisz odpowiedzieć na pismo procesowe małżonka. Niezależnie od tego, które z Was jako pierwsze zgłosi się w tej sprawie do sądu, w piśmie trzeba zawrzeć wniosek dotyczący podziału wspólnego majątku.
Po otrzymaniu pozwu rozwodowego sąd badający Waszą sprawę przystępuje do przeprowadzenia postępowania majątkowego. W trakcie realizacji tego zadania odpowiedni urzędnicy zaczynają identyfikację wszystkich składowych majątku, jakiego dorobiliście się wspólnie w trakcie całego okresu trwania małżeństwa. Wbrew powszechnej, nieprawidłowej opinii, do tego zbioru wliczane są nie tylko nieruchomości, lokaty czy obligacje, ale też elementy mienia ruchomego, z wyłączeniem przedmiotów osobistych, takich jak odzież czy prywatne kolekcje.
W okresie małżeństwa, niezależnie od jego stażu, wiele par dorabia się nie tylko wspólnego majątku, ale też długów. Z tego powodu, rozpatrując pozew rozwodowy, sąd zwraca uwagę na wszelkie pasywa, do których zalicza się kredyty konsumenckie i hipoteczne, leasingi i inne zadłużenia. Z kolei w aktywach oprócz nieruchomości i ruchomych kosztowności zawiera się też środki zgromadzone na współdzielonym koncie bankowym.
Decydując o sposobie podziału majątku, sąd przeważnie stosuje zasadę równości. Dotyczy to oczywiście spraw rozwodowych małżeństw z wspólnością majątkową. Jednak zawsze bierze też pod uwagę osobisty wkład każdego z partnerów w zakup domu czy innej kosztowności i uwzględnia rzeczywiste kwoty w trakcie badania roszczeń. W przypadku nieruchomości najlepszym rozwiązaniem jest albo jej sprzedaż i podzielenie otrzymanej kwoty na pół, albo spłata jednego małżonka przez drugiego.
Po uwzględnieniu wszystkich otrzymanych informacji i ich weryfikacji sąd wydaje postanowienie o podziale majątku, które jest wiążące dla obojga małżonków. Jednak w oczekiwaniu na ostateczną decyzję warto uzbroić się w cierpliwość. Sprawy rozwodowe w Warszawie czy nawet mniejszych miastach mogą się bowiem ciągnąć nawet przez kilka lat. Szybciej rozwiążecie ewentualny spór jeśli zgłosicie się z kwestią majątkową do notariusza, który powinien się z nią uporać w trakcie maksymalnie dwóch miesięcy.
Nieważne, czy chcesz przeprowadzić podział majątku po rozwodzie u notariusza, czy przed sądem, znalezienie odpowiedniego reprezentanta to dobry pomysł. Jeśli interesuje Cię adwokat rozwodowy świadczący pomoc prawną np. w Warszawie i chcesz przekonać się, czy wybrany specjalista jest dobry, zapoznaj się z opiniami jego dotychczasowych klientów. Możesz też szukać prawnika, kierując się rekomendacjami bliskich.
Kontakt
Zadzwoń do nas!
Napisz do nas!