Aby skutecznie dochodzić przed sądem roszczeń od jakiegokolwiek podmiotu konieczne jest w pierwszej kolejności prawidłowe ustalenie adresu do doręczeń tegoż podmiotu. W większości przypadków nie nastręcza to wielu problemów ponieważ będzie to adres zamieszkania osoby fizycznej lub siedziba osoby prawnej. Co jednak w sytuacji gdy roszczeń dochodzimy od Wspólnoty Mieszkaniowej?
Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład oznaczonej nieruchomości. Wskazanie więc adresu samego budynku może okazać się niewystarczające. Adres ten będzie bowiem jedynie oznaczeniem miejsca położenia nieruchomości, w obrębie której usytuowane są lokale.
Jak więc prawidłowo ustalić adres wspólnoty mieszkaniowej? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza nam orzecznictwo. Zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007 r., III CZP 65/07, której nadano moc zasady prawnej (OSNC 2008, nr 7-8, poz. 69), wspólnota mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku; jest jednostką organizacyjną, której ustawa przyznała zdolność prawną (art. 331 k.c.). W tej sytuacji odpowiednie stosowanie przepisów o osobach prawnych prowadzi do wniosku, że jeżeli właściciele lokali podjęli uchwałę o wyborze zarządu, organem wspólnoty jest zarząd. Jednocześnie Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 grudnia 2008 roku (sygnatura II GSK 583/08) stwierdził, że „Adresem wspólnoty mieszkaniowej powinien być adres jej zarządu lub zarządcy.”
Powstaje jednak pytanie w jaki sposób ustalić skład osobowy zarządu wspólnoty czy też tożsamość powołanego zarządcy. Dane te nie są bowiem nigdzie publikowane i to na nadawcy przesyłki spoczywać będzie obowiązek ustalenia adresu pod którym nastąpi skuteczne doręczenie przesyłki.
autor: Krzysztof Gazda – aplikant adwokacki
Kontakt
Zadzwoń do nas!
Napisz do nas!