Co roku w Polsce formalnie rozstaje się ok. 50-65 tys. par. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów? Jak wygląda procedura od momentu podjęcia decyzji przez małżonka/małżonków i złożenia pozwu rozwodowego? Czym różni się rozprawa z orzeczeniem o winie od przebiegu sytuacji, w której mąż i żona chcą się rozstać za porozumieniem stron? Z jakimi skutkami majątkowymi musisz się liczyć? Dowiedz się więcej na ten temat!
Zanim podejmiesz decyzję o tym, aby zakończyć formalnie swoje małżeństwo, warto dobrze ją przemyśleć. W momencie orzeczenia wyroku rozwodowego przez sąd zmieni się życie Twoje i Twoich bliskich. Przepisy regulują bowiem wiele ważnych kwestii: opiekę nad dziećmi, podział majątku, alimenty itp. Wszystkie wątpliwości i pytania w tych sprawach możesz skonsultować z adwokatem, który opowie Ci o prawnych skutkach – majątkowych i innych – zakończenia związku małżeńskiego oraz możliwych scenariuszach przebiegu procedury sądowej.
Nieważność małżeństwa może być stwierdzona bez orzekania o winie lub ze wskazaniem na stronę (lub strony), która ponosi odpowiedzialność.
Jeśli chodzi o przyczyny rozwodów, to do najczęściej powtarzających się należą:
Definitywne rozwiązanie małżeństwa w Polsce może nastąpić jedynie za wyrokiem sądu. Zanim do tego dojdzie, istnieje możliwość ustalenia – w drodze negocjacji lub mediacji rozwodowych – wspólnego stanowiska procesowego i zawarcia porozumienia małżeńskiego i rodzicielskiego.
To od złożenia tego wniosku rozpoczyna się procedura sądowa. Pozew rozwodowy może pomóc Ci przygotować adwokat specjalizujący się w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego. Jego treść powinna być właściwie sporządzona i dopasowana w sposób indywidualny do Twojej sytuacji faktycznej oraz prawnej. Przede wszystkim we wniosku musisz określić, jakiego rodzaju formalnego rozstania chcesz.
Możliwy jest rozwód m.in.:
Do pozwu rozwodowego obligatoryjnie dołączasz odpis aktu małżeństwa oraz urodzenia dzieci (jeśli je masz). W zależności od sytuacji może okazać się, że potrzebne będą również np.:
Pozew o rozwód składasz we właściwym sądzie okręgowym (najczęściej w miejscu zamieszkania Twoim i małżonka).
Kiedy Twoja sprawa trafi na wokandę, musisz liczyć się z tym, że w czasie procesu może paść wiele trudnych pytań dotyczących np. Waszych relacji, pożycia itd. Organ prowadzący sprawę będzie analizował przyczyny, z powodu których chcesz zakończenia związku oraz przesłuchiwał świadków. Może też posiłkować się opiniami biegłych jeśli zechce doprecyzować jakieś kwestie.
Aby sąd wydał orzeczenie o nieważności małżeństwa, musi nastąpić zupełny i trwały rozpad pożycia. Oznacza to, że definitywnie ustały łączące małżonków więzi: uczuciowa (emocjonalna), fizyczna i gospodarcza.
Organ podejmujący decyzję musi być pewien, że zakończenie związku ma charakter ostateczny, a przy tym nie pojawi się choćby jedna z tzw. przeszkód rozwodowych:
Gdy te kwestie są wyjaśnione i nie stanowią przeszkody prawnej, sąd może wydać wyrok rozwodowy.
Efektem decyzji sądu jest prawne rozwiązanie związku małżeńskiego. Aby jednak to nastąpiło, konieczne jest uprawomocnienie się orzeczenia o nieważności małżeństwa. Jeżeli żadna ze stron nie złoży wniosku o uzasadnienie, wtedy wyrok rozwodowy stanie się prawomocny z upływem 7 dni od dnia jego ogłoszenia. Oznacza to, że tracisz prawo do skutecznego złożenia apelacji.
Formalne zakończenie związku zmienia również sytuację materialną rozstających się stron. Skutki majątkowe rozwodu mogą być następujące:
Oprócz tego, stwierdzając nieważność małżeństwa, sąd skupia się także na kwestiach takich jak podział władzy rodzicielskiej i opieka nad dziećmi.
Wszystko zależy od rodzaju postępowania. Rozwód bez orzekania o winie może zakończyć się nawet na jednej rozprawie jeśli strony są zgodne co do swojej decyzji i ustaliły między sobą kwestie np. podziału wspólnego majątku. W pozostałych możliwych scenariuszach proces ten trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Wszystko zależy m.in. od stanowisk procesowych rozwodzących się małżonków.
Kontakt
Zadzwoń do nas!
Napisz do nas!