Kancelaria Adwokacka Noriet » Noriet reaguje: Sądownictwo wychodzi z lodówki, czyli prawo do sądu w czasach zarazy i nowe rozdanie spotkań w naszej kancelarii.

Noriet reaguje: Sądownictwo wychodzi z lodówki, czyli prawo do sądu w czasach zarazy i nowe rozdanie spotkań w naszej kancelarii.

21 kwietnia, 2020

Ostatnio na wpis zastawu rejestrowego czekaliśmy prawie 4 miesiące, kilka dni temu odwołano nam termin rozprawy, którego bardzo długo wyglądaliśmy (od trzech lat), zaś postępy w sprawie, która dotyczy sytuacji sześcioletniego dziecka od kilkunastu miesięcy są praktycznie żadne.
Dodatkowo od połowy marca nie otrzymujemy żadnej korespondencji sądowej, oczywiście za wyjątkiem tzw. bieżączki, czyli pism, które nie wiążą się biegiem jakiegokolwiek terminu. Wszystkie rozprawy do końca kwietnia zostały odwołane. Jeśli chodzi o terminy majowe – jest ich nieco, natomiast sami nie wiemy czy się odbędą czy też nie.
Poza kwestiami organizacyjnymi, warto przypomnieć, że do specustawy koronawirusowej wprowadzono rozwiązanie, zgodnie z którym w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID, bieg terminów procesowych i sądowych we wskazanych w art. 15zzs ust. 1 sprawach, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.

Czyli reasumując: praktycznie wszystko stoi.

Powoli słyszymy jednak głosy o odmrażaniu sądownictwa, natomiast jak będzie to wyglądało i jak zostanie wszystko zorganizowane trudno powiedzieć.

Warto przypomnieć, że od 15 marca sądy ograniczyły swoją pracę. Co do zasady odbywają się tylko sprawy niecierpiące zwłoki (zabezpieczenia, areszty). Wprowadzono też różnego rodzaju obostrzenia i zmiany w organizacji pracy, ale to jak zapewne wszędzie. Z relacji naszych kolegów wiemy, że w niektórych wydziałach sędziowie pracują np. w trybie dyżurów. Wiemy też, że ilość osób została znacznie ograniczona, pracownicy sądów są normalnymi ludźmi i również mają chociażby dzieci, którymi w obliczu zamkniętych placówek takich jak szkoły i przedszkola ktoś musi się teraz zająć.

I tu właśnie pojawia się największy znak zapytania. Co będzie jak odmrozimy sądy? Czy nagle przyjdzie nam się zmierzyć z pisaniem 40 apelacji albo odpowiedzi na apelację? Czy do kancelarii masowo wpłynie 100 sprzeciwów od nakazów zapłaty? Czy nagle okaże się, że jednego dnia mamy 10 rozpraw?
Z jednej strony należałoby się tego spodziewać, w końcu skoro nie było rozpraw, można było nadganiać zaległości i pisać uzasadnienia, wydawać postanowienia itd., które pewnego dnia będzie można w końcu hurtem wysłać. Z drugiej strony, tak jak wspomniałam powyżej, w sądach pracują zwyczajni ludzie, którzy tak jak my, ogarniają obecnie dom, dzieci i pracę równocześnie, co jak już większość z nas wie, jest dość karkołomnym wyczynem. Tym samym, co zrozumiałe, trudno spodziewać się po sędziach czy asystentach jakiejś większej kreatywności i produktywności. Z pewnością zgodzą się z tym nasi klienci, którzy w rozmowach próbują czasami przebić się przez krzyki naszych dzieci, które akurat coś chcą chociaż mama „jest teraz w pracy”.
Przyznam szczerze, że dość mocno zastanawiamy się nad tym jak będzie wyglądała rzeczywistość naszej pracy „po koronie”.

Tymczasem jednak pracujemy nad tym, żeby wznowić spotkania. Przygotowaliśmy instrukcję dla klientów, która będzie wskazywała co należy zrobić po wejściu do kancelarii. Chcemy zapewnić Państwu maseczki jednorazowe, płyny do dezynfekcji i rękawiczki. Będziemy pracować inaczej, widywać się inaczej. Będziemy spotykać się przy naszym największym stole konferencyjnym po przeciwnych stronach, wstawimy urządzenie do jonizacji powietrza, będziemy pracować w przeciągu przy otwartych oknach od tarasu.

Co tu dużo mówić – zwyczajnie brakuje nam waszych historii, bo przez telefon i wideorozmowy to nie to samo. Do zobaczenia – mamy nadzieje, że po majówce!

 

autor: Paulina Stańczak-Wypych – adwokat

Kontakt

Zadzwoń do nas!

Napisz do nas!

Pozostałe wpisy

Noriet radzi: Jak wypełnić wniosek o rozwód?

Planujesz rozstanie z współmałżonkiem? Sprawdź, jak napisać pozew rozwodowy. Dowiedz się, jakie dokumenty należy wypełnić i bądź dobrze przygotowany do rozprawy sądowej. Poznaj sposoby na przyspieszenie przebiegu procesu oraz najczęstsze powody, dla których następuje rozkład pożycia małżeńskiego i orzeczenie o winie. Wzór pozwu rozwodowego Decyzja o zakończeniu związku nigdy [...]
21 kwietnia, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Podział majątku wspólnego – wszystko na ten temat

Jeśli zdecydowałeś się na formalne zakończenie związku małżeńskiego, musisz liczyć się z tym, że jedną z kwestii do uregulowania jest Wasze wspólne mienie. Na czym polega podział majątku po rozwodzie, co wchodzi w jego skład? Czym różni się dokonanie tego w formie aktu notarialnego od orzeczenia sądowego? Jak w tym zakresie może pomóc adwokat? Przeczytaj nasz artykuł! Czym jest [...]
20 marca, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Rozwód – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

Co roku w Polsce formalnie rozstaje się ok. 50-65 tys. par. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów? Jak wygląda procedura od momentu podjęcia decyzji przez małżonka/małżonków i złożenia pozwu rozwodowego? Czym różni się rozprawa z orzeczeniem o winie od przebiegu sytuacji, w której mąż i żona chcą się rozstać za porozumieniem stron? Z jakimi skutkami majątkowymi musisz się liczyć? [...]
1 marca, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Rozwód bez orzekania o winie — ile trwa, wszystko, co musisz wiedzieć

Czy w Polsce możliwy jest rozwód bez winy? Tak! Jednak takie postępowanie wymaga zgody obojga małżonków. Brak orzekania o winie może wpłynąć na alimenty oraz sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, a podział majątku jest możliwy na wniosek co najmniej jednej ze stron. W artykule prezentujemy też, jakie koszty są związane z postępowaniem rozwodowym i jak ograniczyć je przez wypracowanie porozumienia. [...]
8 lutego, 2023
czytaj więcej

Obligacje: Jakie są konsekwencje braku działania administratora hipoteki?

Hipoteka stanowi jeden ze sposobów zabezpieczenia różnych wierzytelności. W praktyce nieruchomość może zabezpieczać kilka zadłużeń, zaciągniętych u innych podmiotów. W tym celu powołuje się administratora hipoteki. Co to za podmiot, jaka jest jego odpowiedzialność i – co istotne – jakie są konsekwencje braku jego działania? M.in. o tych kwestiach wspominamy w tym artykule. Zachęcamy [...]
2 grudnia, 2023
czytaj więcej

Noriet radzi: Czy warto powierzyć sprawę prawną profesjonaliście? Zalety i wady takiego podejścia.

Na co dzień mamy do czynienia z wieloma sytuacjami, które mogłyby zostać rozstrzygnięte w sądzie lub – przynajmniej – rozpatrzone z perspektywy przepisów prawnych. Czasem sam fakt, że ma się świadomość, iż przepisy przyznają komuś rację, pomaga zakończyć konflikt. Wiedza na ten temat jednak raczej nie jest powszechna… mają ją za to licencjonowani prawnicy, w tym m.in. adwokaci i [...]
20 listopada, 2023
czytaj więcej

Noriet rodzinnie: Rozwód a wspólne konto bankowe – jak postępować w przypadku rozwodu, gdy ma się wspólne konto z małżonkiem?

O ile nie została podpisana intercyza, od momentu sformalizowania związku istnieje wspólność małżeńska. To oznacza, że niemal wszystkie przedmioty majątkowe, jakie zostały nabyte w tym okresie, są wspólne dla obojga partnerów. Z chęci tworzenia rodzinnego budżetu małżonkowie często zakładają wspólne konto w banku. Niesie ze sobą ono sporo korzyści, ale w sytuacji, gdy pożycie małżeńskie [...]
11 listopada, 2023
czytaj więcej

Noriet radzi: Odpowiedzialność cywilna za wypadki komunikacyjne – kiedy można dochodzić odszkodowania?

Codziennie na drogach dochodzi do zdarzeń, w których obrażenia odnoszą osoby poruszające się pojazdem lub piesi. Wiele z tych okoliczności uprawnia poszkodowanych do uzyskania stosownego odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Komu jednak i w jakich sytuacjach faktycznie może zostać przyznane takie świadczenie? Dowiedz się tego poniżej! Szkoda, odszkodowanie… czym one są? Aby [...]
22 października, 2023
czytaj więcej