Stosownie do brzmienia art. 444 § 1 kodeksu cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Ponadto na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Z analizy orzecznictwa sądów powszechnych wynika, iż problemy w zakresie dochodzenia powyższych roszczeń dotyczą oznaczenia celowości poniesionych wydatków podlegających wyrównaniu.
Zarówno, jeśli chodzi o pokrycie poniesionych kosztów leczenia, jak i sytuacji, gdy poszkodowany występuje z żądaniem wyłożenia z góry potrzebnej na leczenie kwoty pieniężnej pojawia się problem w momencie, gdy leczenie lub rehabilitacja ma zostać lub zostały przeprowadzone w prywatnych placówkach medycznych. Rozbieżność podejścia do roszczeń o zwrot kosztów leczenia prywatnego dotyczy nie tylko postępowań likwidacyjnych, ale i procesów sądowych. Można wskazać chociażby, że zakłady ubezpieczeń broniąc się przed sądem przed roszczeniem o zwrot prywatnych kosztów leczenia podnoszą, że skoro poszkodowanemu przysługuje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.), powinni oni korzystać z nich w pierwszej kolejności.
Powyższe rozbieżności rozwiała uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2016 r., z której wynika, iż świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 k.c.). Oczywiście okoliczność czy konkretne koszty są uzasadnione i celowe, każdorazowo będzie musiał rozstrzygać sąd, jednakże wyłączna to automatyczne akceptowanie argumentu ubezpieczycieli przedstawionego w treści niniejszego artykułu, co z cała pewnością ułatwi poszkodowanym drogę do dochodzenia swoich roszczeń.
autor: Paulina Stańczak-Wypych – adwokat
Kontakt
Zadzwoń do nas!
Napisz do nas!